Szkodniki ssące i gryzące atakujące uprawy
13 maja, 2024Jednym z zagrożeń dla upraw warzywnych, owocowych czy roślin ozdobnych są insekty. Dużą ich grupą są szkodniki ssące i gryzące. Zobacz, jak rozpoznać niektóre z nich oraz jak skutecznie z nimi walczyć, nie niszcząc przy tym uprawianych roślin.
Mszyce
Do mszycowatych należy blisko 2000 gatunków owadów. Żerują one m.in. na takich roślinach, jak śliwki, brzoskwinie, truskawki, maliny, ziemniaki oraz pomidory. Najczęściej są to szkodniki o zielonym lub białym kolorze, lecz można spotkać też czarne gatunki. Występują zarówno osobniki ze skrzydłami, jak też bezskrzydłe. Mszyce wysysają soki z roślin, a jednym z pierwszych objawów tego są jasne przebarwienia na liściach, a także ich skręcanie i karłowacenie nowych. Jednym z najskuteczniejszych środków dostępnych na rynku, służących do zwalczania mszyc, jest Mospilan – https://pphstampol.pl/mospilan-20-sp/.
Wciornastki
Owadami o zasięgu sięgającym nawet Antarktydy są wciornastki. Około 220 gatunków występuje na terenie naszego kraju. Poszczególne z nich atakują zarówno owoce (truskawkę, malinę, borówkę), jak i warzywa (cebulę, dynię, paprykę). Wyróżniają się wydłużonym kształtem i rozmiarem sięgającym 2,5 mm długości. Tak jak w przypadku mszyc, wysysają one soki z roślin, powodując przebarwienia i zniekształcenia. Na niektórych roślinach, np. na borówkach, mogą przenosić choroby wirusowe. Produkty, które pomogą Ci w walce z nimi znajdziesz w sklepie Stampol – https://pphstampol.pl/.
Zmieniki
Pluskwiakiem o większych rozmiarach, sięgających nawet 6,7 mm, jest zmienik. Ma on lekko wydłużone, owalne ciało, przeważnie w kolorze żółtym, zielonym lub brązowym. Jest to kolejny z owadów zarówno żerujących na roślinach i wysysających z nich soki, jak też przenoszących choroby. Szczególnie korzystnymi warunkami dla rozwoju zmienika są wysokie temperatury powietrza, a także okresy suszy. Do walki z nim warto wybrać dedykowane środki ochrony roślin oraz preparaty owadobójcze – https://pphstampol.pl/srodki-ochrony-roslin/.
Ćma bukszpanowa
Szkodnikiem, który pojawił się w naszym kraju stosunkowo niedawno, jest ćma bukszpanowa. To motyl nocny o rozpiętości skrzydeł do 4 cm. Łatwo pomylić go z innymi ćmami, pospolicie spotykanymi w wiosenne i letnie noce. Owad ten, jak wskazuje nazwa, żeruje na bukszpanach. Jest dla nich szczególnie szkodliwy w formie gąsienic. Charakterystyczny objaw ich pojawienia się to przędza podobna do tej pajęczej. W ciągu zaledwie kilku tygodni jest w stanie zniszczyć nawet całe uprawy. Można z nią walczyć ręcznie, np. zmywając ją z roślin wodą pod ciśnieniem, lecz najskuteczniejsze będzie zastosowanie dedykowanych środków owadobójczych.