Awaria rozrusznika — jak ją rozpoznać i naprawić?

Awaria rozrusznika — jak ją rozpoznać i naprawić?

24 sierpnia, 2023 0 przez Redakcja

Próbujesz odpalić pojazd, lecz silnik nie chce „zaskoczyć”? Słyszysz stuki, szarpanie lub metaliczny dźwięk, który wyraźnie sygnalizuje awarię? Podpowiadamy, co zrobić, kiedy rozrusznik odmawia posłuszeństwa! Jak poprawnie zdiagnozować usterkę? W jaki sposób przeprowadzić naprawę, aby cieszyć się bezawaryjną pracą systemu rozruchowego niezależnie od warunków atmosferycznych. Zapraszamy do lektury!

Zasada działania rozrusznika — co trzeba wiedzieć?

Niech nie zmylą Cię małe gabaryty rozruszników! W rzeczywistości to niezwykle skomplikowane urządzenia, które pełnią kluczową funkcję w pojeździe. Spośród części do busów dostępnych w hurtowni samochodowej, silnik prądu stałego należy do najczęściej kupowanych produktów.

Zastanawiasz się, jak działa niewielki układ startowy umieszczony w Twoim aucie? Mechanizm sprzęgający (tzw. bendiks) pobiera pokaźną dawkę energii z akumulatora, po czym wprawia wał korbowy w obroty. Za dalsze podtrzymanie ruchu odpowiada już system rozrządu, który doprowadza paliwo do cylindrów. Jednak pierwszy impuls pochodzi właśnie z rozrusznika. Czytaj dalej, a poznasz najczęściej występujące awarie tej części do busów i samochodów osobowych. Dowiesz się również, dlaczego hurtownia samochodowa jest najlepszym miejscem do zamówienia wymaganych podzespołów.

Przyczyny uszkodzenia rozrusznika w samochodzie

Zauważyłeś, że Twój rozrusznik nie pracuje tak samo, jak dawniej? Masz problemy z uruchomieniem auta przy ujemnych temperaturach? Zanim zaczniesz poszukiwać nowych części do busów w hurtowni samochodowej, postaraj się zdiagnozować przyczynę usterki. Może nią być m.in.:

  • przerwane złącze elektryczne,
  • zużyty silnik rozruchowy,
  • zniszczone sprzęgło jednokierunkowe,
  • awaria innej części do busów, która odpowiada za przekazanie momentu obrotowego do silnika.

Samodzielna diagnoza źródła uszkodzeń wykracza poza możliwości większości użytkowników. Jeśli poszukujesz konkretnych akcesoriów do naprawy, skontaktuj się z wybraną hurtownią samochodową. W sytuacji, kiedy musisz stawić czoła nagłej usterce, miejscem właściwym do przeprowadzenia kompletnej diagnostyki jest profesjonalny warsztat serwisowania busów.

Najczęściej spotykane objawy uszkodzenia mechanizmu rozruchu

Wczesne rozpoznanie symptomów zbliżającej się awarii umożliwia podjęcie odpowiednich kroków. Hurtownia części samochodowych w Chorzowie VanKing podpowiada, jak szybko reagować na nietypowe sygnały. Poznaj typowe objawy uszkodzenia rozrusznika:

  • zbyt wolne obroty rozrusznika,
  • wyraźna zmiana dźwięku na metaliczny, świadczący o tarciu elementów wewnętrznych,
  • szarpanie pojazdu,
  • brak reakcji na przekręcenie kluczyka.

Wymienionych tu oznak uszkodzeń nie należy bagatelizować. Nawet jeśli udało Ci się uruchomić pojazd, przy następnej okazji rozrusznik może przestać spełniać swoją funkcję. Udaj się do zaufanego centrum serwisowego i dotrzyj do źródła problemu!

Hurtownia samochodowa VanKing udostępnia wysokiej jakości części do busów Chorzów to jedna z wielu lokalizacji objętych zasięgiem wysyłki online. Sprawdź asortyment dostosowany do potrzeb warsztatów i klientów prywatnych.