Jak przechować marchew na zimę?

Jak przechować marchew na zimę?

10 października, 2022 1 przez Redakcja

Przechowywanie marchwi na zimę jest bardzo dobrym pomysłem zwłaszcza wówczas, gdy pochodzi ona z przydomowego ogródka. Jak przechowywać marchew na zimę, by nie utraciła ona swoich walorów odżywczych i charakterystycznego smaku? Przechowywanie marchwi wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Wystarczy kilka prostych sztuczek, by na dłużej zachowała ona swoją świeżość i przydatność do spożycia.

Przechowywanie warzyw korzennych i bulwiastych zimą

Właściwe przechowywanie warzyw na zimę to problem, nad którym warto się zastanowić. Te, które pochodzą z przydomowego ogródka, mają zdecydowanie większą wartość, niż warzywa kupowane w supermarketach. Na szczęście przechowywanie warzyw korzennych w warunkach domowych jest możliwe. Dzięki różnym sztuczkom, możemy wydłużyć ich przydatność do spożycia. Co ważne, jest to niezależne od tego czy mieszkamy w domu, czy też w mieszkaniu, choć w tym przypadku możliwości są nieco ograniczone. I choć przechowywanie warzyw w piwnicy jest najbardziej popularnym rozwiązaniem, to nie jedyna metoda, by zachowały one świeżość i wartości odżywcze. Piasek, trociny, glina, a nawet mech – wszystkie te rzeczy sprawiają, że przechowywanie warzyw na zime staje się wyjątkowo łatwym zadaniem.

jak przechować marchew

Jakie warunki są optymalne do przechowywania marchwi zimą?

Przechowywanie marchwi na zimę będzie możliwe tylko wówczas, gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki. Nie da się ukryć, że warzyw nie można przechowywać w ciepłym miejscu, gdyż szybo stracą one swoją przydatność do spożycia. Kilka marchwi można spokojnie włożyć do lodówki, choć nie powinny one znajdować się w niej zbyt długo. Jeśli natomiast dysponujemy znacznie większą ilością warzyw, uzyskanie odpowiedzi na pytanie jak przechowywać marchew na zimę staje się niezwykle ważne. Duże znaczenie ma tutaj temperatura, która nie powinna przekraczać 5˚C. Ważna jest także odpowiednia wilgotność. Należy pamiętać również, by marchwi nigdy nie kłaść w pobliżu owoców. Jabłka wydzielają np. etylen, który psuje smak marchewek, zmieniając go na znacznie gorszy.

jak przechowywać marchew w lodówce

Gdzie najlepiej przechowywać marchewkę podczas zimy?

Przechowywanie warzyw na zimę polega na zapewnieniu im odpowiedniej temperatury i wilgotności. Z pewnością nie powinny one być umieszczane w ogrzewanych pomieszczeniach. Optymalna temperatura wynosi bowiem mniej niż 5˚C. W takim przypadku idealnie sprawdzają się piwnice, gdzie odpowiednio przygotowane marchewki mogą leżeć nawet kilka miesięcy.

Piwnica to najlepszy sposób na to, jak przechowywać marchew w domu. Jeśli nie posiadamy takiego pomieszczenia, sprawdzą się również chłodne garaże, a nawet przydomowe altany. Warto jednak pamiętać także o odpowiednim przygotowaniu warzyw. Najlepiej ułożyć je w skrzynkach i przysypać trocinami czy piaskiem. Przechowywanie marchwi w piasku czy w trocinach to od lat znany i z sukcesami wykorzystywany sposób, by zachowała ona swój smak, świeżość i wartości odżywcze.

marchew

Jak długo można przechowywać marchew?

Jeśli skorzystamy ze wszystkich wskazówek, dotyczących tego, jak przechowywać marchew na zimę, smakiem ulubionych warzyw będziemy mogli cieszyć się nawet przez kilka miesięcy. Przy zachowaniu odpowiednich warunków, temperatury i wilgotności, marchew może zachować swój smak i wartości odżywcze nawet przez 4 miesiące. Dlatego też przechowywanie marchwi z zimę staje się coraz bardziej popularne, a wiedza na temat tego, jak przechowywać marchew, jest przekazywana z pokolenia na pokolenie już od wielu lat.

przechowywanie marchwi na zimę

Jak przechowywać marchew na zimę krok po kroku?

To, jak przechować marchew jest bardzo ważne, by zachowała ona swoją świeżość i przydatność do spożycia. Nie ulega jednak wątpliwości, że inaczej przechowujemy warzywa dopiero wyjęte z ziemi, inny jest natomiast sposób na to jak przechowywać obraną marchew. W drugim przypadku należy zamoczyć ją w zimnej wodzie. W pierwszej sytuacji natomiast sprawdzi się przechowywanie warzyw w piasku. Jak to zrobić? Postępuj zgodnie ze wskazówkami!

Przechowywanie marchwi – krok 1

Do przechowywania najlepiej nadają się mocno dojrzałe warzywa z późnych odmian. Powinny być one również zbierane w słoneczny i pogodny dzień. Tak zebraną marchew należy umieścić w skrzynkach i zostawić w chłodnym pomieszczeniu.

Przechowywanie marchwi – krok 2

Kolejnym krokiem zadania polegającego na tym, jak przechowywać marchew, będzie zasypanie jej piaskiem lub trocinami. Warzywa warto ułożyć w skrzynkach w równych rzędach i zasypać je piaskiem, skropionym wcześniej wodą, by nadać mu odpowiednią wilgoć.

Przechowywanie marchwi – krok 3

Takie skrzynki można ułożyć jedna na drugiej, by nie zajmowały one zbyt dużo miejsca. Z większej ilości skrzynek można ułożyć kilka kolumn, gdyż nie są one zbyt lekkie, co może przysporzyć nieco trudności osobom z gorszą kondycją.

przechowywanie marchwi w piasku

Jak przechowywać marchew w piasku?

Przechowywanie marchwi w piasku to bardzo dobry sposób, by warzywo zachowało świeżość na dłużej. Aby to zrobić, wystarczy marchewki w skrzynkach przykryć warstwą piasku i dodatkowo nasączyć go wodą. W taki sposób warzywa można przechowywać nawet przez 4 kolejne miesiące.

przechowywanie marchwi

Jak przechowywać marchew w trocinach?

Przechowywanie marchwi w trocinach to mniej popularny, aczkolwiek skuteczny sposób. Warzywa należy ułożyć warstwami w skrzynce i posypać je trocinami, które ochronią je np. przed różnego rodzaju bakteriami.

przechowywanie warzyw na zimę

Jak przechowywać marchew w lodówce?

Nowoczesne lodówki wyposażone są w specjalne komory, utrzymujące stałą temperaturę i służącą do przechowywania warzyw. Jeśli nasza lodówka nie posiada takiej komory, marchewkę należy przykryć papierowym ręcznikiem, zwilżonym wcześniej chłodną wodą.

przechowywanie warzyw w domu

Jak przechowywać marchew w domu?

Przechowywanie warzyw w domu jest znacznie prostsze, niż w mieszkaniu. W tym celu wystarczy zagospodarować np. piwnicę, w której nie ma ogrzewania. Dobrym pomysłem jest również altana ogrodowa, gdzie marchew zostanie ukryta przed wysoką temperaturą i szkodliwymi dla niej promieniami słonecznymi.

przechowywanie warzyw w piasku

Jak przechowywać marchew w bloku?

To, jak przechowywać marchew w bloku, zależy m.in. od metrażu i możliwości. Najlepszym rozwiązaniem będą skrzynki, umieszczone na balkonie. Jeśli go nie posiadamy, marchew można umieścić również w szafkach, jednak należy pamiętać, by odizolować ją od wszystkich źródeł ciepła.

przechowywanie warzyw w piwnicy

Jak przechowywać marchew w piwnicy?

Przechowywanie warzyw na zimę w piwnicy bez ogrzewania to zdecydowanie jeden z najlepszych pomysłów. Większą ilość warzyw najlepiej ułożyć w skrzynkach, układanych jedna na drugiej i zasypać wilgotnym piaskiem lub trocinami.