Jak ręcznie doić krowę?
22 września, 2022Krowa to zwierzę, które od wieków zaopatruje ludzi w mleko. O dziwo, nie wszyscy jednak wiedzą, jak wygląda dojenie krowy i nie każdy potrafi odpowiedzieć na pytanie, ile wymion ma krowa. Wymiona krowy są niezbędne, by człowiek mógł cieszyć się smakiem mleka, czerpiąc z niego również korzyści zdrowotne. Niestety, są one również podatne na choroby, które pojawiają się zwłaszcza wówczas, gdy proces dojenia zostanie zaniedbany.
Prawidłowy dój krów
Każdy hodowca drobiu wie, jak ważne jest dojenie krowy po wycieleniu, ale również i każdego innego dnia. Prawidłowe dojenie pozwala zwierzętom normalnie funkcjonować, a ich właścicielom zapewnia odpowiednie dochody. Dlatego też ważne jest, aby dój krów był prawidłowy. Brak dokładności czy niewłaściwa technika przyczynić się mogą do zmniejszenia ilości mleka, a w konsekwencji nawet do zasuszenia wymion. Konsekwencją takich działań mogą być również różne choroby, zwłaszcza te atakujące wymię krowy.
Niezależnie od tego czy krowy dojone są dwa, czy trzy razy dziennie, warto zachować równe odstępy pomiędzy kolejnymi dojeniami. Powinny być one również przeprowadzane w stałych godzinach. Jeśli krowa do dojenia przyzwyczajona jest trzykrotnie, z pewnością będzie dawać więcej mleka, niż zwierzę, dojone tylko dwa razy. To jednak nie wszystkie czynniki, wpływające na to, ile krowa daje mleka dziennie. Sam proces dojenia to nie tylko wiedza na temat tego, jak doić krowę. Warto bowiem zadbać również o komfort zwierzęcia, na który składa się chociażby przewietrzona obora, masaż wymion i budowanie dobrej atmosfery między zwierzęciem, a osobą dojącą.
Ręczne dojenie krowy krok po kroku
Ręczne dojenie krowy nie jest łatwym zadaniem, choć nabranie wprawy spowoduje, że zadanie to będziemy wykonywać szybko i sprawnie. Jak przebiega dojenie krowy ręcznie? Zapoznaj się z kilkoma krokami, które pozwolą cieszyć się smakiem krowiego mleka.
Dojenie krowy krok 1 – Przygotowanie do dojenia
Aby nie wystraszyć zwierzęcia, należy podejść do niego z boku. Dzięki temu będziemy mieć również dobry dostęp do strzyków, z których poleci mleko. Czyste wiaderko należy umieścić pod wymionem. Warto również zabrać ze sobą wygodne krzesełko.
Dojenie krowy krok 2 – Mycie i masowanie wymion
Wiedząc, ile wymion ma krowa i gdzie znajdują się strzyki, można przystąpić do ich mycia. Ma ono na celu zlikwidowanie bakterii, które mogą przedostać się do mleka. Niestety, do mleka przedostają się również środki czyszczące, dlatego należy je stosować bardzo ostrożnie. Warto zastosować również masaż przedudojowy, stymulujący naturalne ssanie.
Dojenie krowy krok 3 – Dojenie właściwe
Najtrudniejsza część całego procesu. Wymiona u krowy spowodują napływanie do strzyków mleka. Teraz należy je uchwycić, uścisnąć lekko i pociągnąć. W naszym wiaderku powoli zacznie pojawiać się mleko dojone własnoręcznie. Nie należy się przy tym obawiać, gdyż podczas tej czynności nie ma zwierzęcia bardzie spokojnego, niż krowa dojenie powoduje bowiem uspokojenie zwierzęcia, które poddaje się naszym zabiegom, jeśli są wykonywane prawidłowo i nie sprawiają mu bólu.
Dojenie krowy krok 4 – Zakończenie dojenia
Jeśli chodzi o krowy dojenie należy zakończyć, gdy strzyki wyraźnie się rozluźnią i zwiotczeją. Teraz można powoli wstać, odsunąć krzesełko i wyjąć spod krowy wiaderko pełne ciepłego mleka. Niektórzy polecają również stosować maść do wymion po dojeniu, która pielęgnuje wrażliwe części ciała zwierzęcia.
Jakie są wady doju ręcznego?
Ręczne dojenie krowy ma wiele zalet. Niestety, metoda ta ma też swoje wady. Przede wszystkim jest ona bardzo czasochłonna. W ciągu godziny jedna osoba może wydoić zaledwie 6 krów. Oczywiście musi posiadać już spore doświadczenie i umiejętności, by zadanie to wykonywać sprawnie. Automatyczne dojenie pozwala na uzyskanie mleka od znacznie większej ilości zwierząt w tym samym czasie. Jest to również najcięższa technika, choć gdy w gospodarstwie znajduje się zaledwie jedna krowa lub też jest ich 5 czy 6, do dojenia nie potrzeba skomplikowanej aparatury, a jedna osoba może poradzić sobie świetnie z tym zadaniem.
Jak zbudowane jest wymię krowy?
Wymiona krowy dzielą się na 4 ćwiartki. Każdą z nich kończy strzyk, czyli wydłużona brodawka sutkowa, w której umiejscowiony jest kanał strzykowy. Strzyki zakończone są zwieraczem, zapobiegającym niekontrolowanemu wyciekowi mleka. Jeśli chodzi o poszczególne ćwiartki, funkcjonują one całkowicie samodzielnie. Mleko nie może przepływać między nimi, nie ma tu również połączeń naczyniowych.
Budowa wymienia krowy determinuje wagę tego gruczołu mlecznego. Wraz z wyprodukowanym mlekiem, waży on nawet 75 kg! Nic dziwnego, że bardzo istotne jest jego prawidłowe zawieszenie i właściwa pozycja. Odpowiedzialne są za to więzadła wymienia, które narażone są na różnego rodzaju schorzenia i uszkodzenia. Co ciekawe, 60% całego mleka wydzielane jest przez tylne strzyki. Główną funkcją brodawek jest umożliwienie pobierania pokarmu przez młode zwierzęta. Ich długość zwiększa się wraz z wiekiem, osiągając w kulminacyjnym momencie nawet 14 cm. Jak widać, jeśli chodzi o ssaka, takiego jak krowa wymiona pełnią niezwykle istotną funkcję, od której zależy nie tylko jakość funkcjonowania, ale również i przetrwanie gatunku.
Ile wymion ma krowa?
Krowa ma wyłącznie jedno wymię. Znajdują się na nim 4 strzyki, choć zdarza się, że ich liczba nieco odbiega od normy.
Ile trwa dojenie krowy?
Dojenie krowy ręcznie trwa na ogół do 7 minut, niezależnie od metody, którą zastosujemy. W tym czasie krowie wymiona zostają opróżnione z mleka.
Ile mleka daje krowa dziennie?
To, ile mleka daje krowa, zależy od tego, czy jest ona hodowana dla mięsa, czy też właśnie dla mleka. Zdecydowanie więcej napoju dają krowy mleczne. Przeciętnie jest to kilkanaście litrów dziennie. Jedno dojenie z reguły kończy się uzyskaniem 4, a czasem nawet 5 litrów.
Ile razy trzeba doić krowę?
Dój krów, a raczej zasady z nim związane, zmienia się sukcesywnie, w zależności od poglądów i badań naukowców. Jeszcze całkiem niedawno przekonywali oni, że jeśli chodzi o krowy dojenie powinno odbywać się wyłącznie dwa razy dziennie. Dziś wiadomo natomiast, że trzykrotne dojenie jest optymalne, choć wielu właścicieli zwierząt zdecydowało się pozostać przy dwukrotnym dojeniu.
Czy krowa musi być dojona?
Krowę powinno się doić. Zaniechanie takich działań może prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia zwierzęcia.
Co się stanie jak się nie będzie doić krowy?
Doić krowe należy przynajmniej dwa razy dziennie. Brak tego typu działań prowadzi z reguły do zapalenia wymienia. Regularne dojenie przyczynia się również do zwiększenia produkcji mleka, z kolei brak dojenia kończy się zasuszeniem i ograniczeniem jego produkcji.
Czy krowa musi być w ciąży żeby dawać mleko?
Krowy produkują mleko dopiero wtedy, gdy urodzą potomstwo. Tak dzieje się u wszystkich ssaków, a krowy należą właśnie do tego gatunku.
w dzisiejszych czasach już nikt nie doi ręcznie krów, od tego są automaty i półautomaty.