Jak oduczyć psa skakania i pogryzania?

Jak oduczyć psa skakania i pogryzania?

9 października, 2022 1 przez Redakcja

To, że pies skacze i gryzie wcale nie jest rzadkim widokiem. Problem dotyczy nie tylko małych szczeniaków, które dopiero uczą się prawidłowych zachowań, ale również i większych psów, które np. cieszą się w ten sposób z powrotu właściciela do domu. Jak oduczyć psa skakania i podgryzania zarówno właściciela, jak i przypadkowych osób? Przeczytaj nasz poradnik i zastosuj się do sugerowanych metod, by raz na zawsze pozbyć się uciążliwego problemu ze swoim pupilem.

Dlaczego mój pies skacze?

Gryzienie szczeniaka oraz jego skakanie na właściciela czy domowników nie jest wbrew pozorom oznaką złości. Wprost przeciwnie, pies wyraża w ten sposób radość, która narasta wówczas, gdy ktoś wraca do domu lub gdy odwiedzają nas goście, lubiani przez naszego pupila. Z reguły sytuacje, gdy pies gryzie właściciela w zabawie lub też skacze na niego bez powodu, to zaniedbania z okresu szczenięcego.

Małe pieski są urocze, a ich zachowanie nie zawsze jest korygowane. Pies jednak szybko rośnie, podobnie jak problem ze skakaniem, a skaczący na nas sporych rozmiarów zwierzak wcale nie jest już tak uroczy, jak słodki maluszek. Często również pies gryzie po rękach czy skacze na domowników, gdy nie ma zapewnionej odpowiedniej ilości bodźców i uwagi. Należy więc zadbać nie tylko u wychowanie, ale również i o czas, który spędzimy ze swoim zwierzakiem.

Jak oduczyć psa skakania i pogryzania

Jak oduczyć psa skakania na właściciela i gości?

Jak odzwyczaić psa od gryzienia i skakania na właściciela i jego gości? To pytanie z pewnością zadaje sobie znaczna część osób, która boryka się z problemem rozskakanego pupila. Dobrym sposobem na to, by oduczyć psa złych nawyków, jest ignorowanie go do momentu, aż zrobi się spokojny. Witać z psem można się dopiero wówczas, gdy się wyciszy.

W praktyce sprawdza się również odwrócenie uwagi pupila. Wchodząc do domu, wręczmy mu ulubioną przekąskę lub zabawkę. W ten sposób ostudzimy jego emocje, a skaczący po nas i gryzący szczeniak zajmie się czymś innym. Przyjaciół warto również poinformować o podjętej tresurze. Nie powinni oni zwracać uwagi na rozentuzjazmowanego czworonoga, ani też ukazywać radości na jego widok. Dopiero prawidłowe zachowanie psa może skutkować jego przytuleniem czy serdecznym powitaniem.

jak oduczyć psa skakania

Dlaczego szczeniak gryzie?

To, że szczeniak gryzie, jest zupełnie naturalnym zachowaniem. W ten sposób poznaje on otaczający świat i bawi się. W żadnym przypadku nie jest to zachowanie złośliwe czy agresywne. Maluchy w ten sposób uspokajają się, pozbywają emocji, a także bólu, związanego z ząbkowaniem. Niestety, często zdarza się, że pies obgryza ściany i inne elementy otoczenia. Nasila się to podczas nieobecności właściciela, który nie jest w stanie kontrolować wówczas zachowań swojego pupila. Jeśli szczeniak podgryza, nie należy go w żaden sposób karać, a raczej nauczyć zachowań, które mogą zastąpić niechciane nawyki.

dlaczego szczeniak gryzie

Jak oduczyć psa podgryzania?

Co zrobić, gdy szczeniak mnie gryzie, niszcząc również wyposażenie domu czy mieszkania? To wbrew pozorom wcale nie takie rzadkie pytanie. Szczeniak gryzie po rękach, nogach, krzesłach i innych meblach, niszczy buty i inne elementy garderoby. Gryzienie jest zachowaniem naturalnym, ale jak oduczyć psa gryzienia przedmiotów i ludzi? Przede wszystkim nie uczyć gryzienia podczas zabawy, nawet jeśli maluch robi to delikatnie i jest przy tym bardzo uroczy. Tego typu zachowania, jeśli zostaną utrwalone, mogą negatywnie rzutować na zachowanie dorosłego już psa. Warto również zainwestować w zabawkę czy gryzaka, który ukoi ból i będzie przedmiotem, służącym psiakowi do gryzienia. Jeśli ten zagalopuje się nieco, skupiając się znów na rękach czy nogach właściciela, można odnieść go w bezpieczne miejsce, by mógł się nieco wyciszyć i uspokoić.

mały pies

Jak nauczyć psa spokojnego powitania?

Co zrobić gdy szczeniak gryzie po nogach i skacze na nas, gdy wchodzimy do domu. Na ogół sprawdza się ignorowanie negatywnych zachowań i przywitanie ze zwierzakiem dopiero wówczas, gdy się uspokoi, a jego łapy znajdą się na podłożu. W ten sposób pokazujemy psu, że nie akceptujemy jego zachowania, wskazując jednocześnie na prawidłową formę przywitania. Innym pomysłem na to, co robić gdy szczeniak gryzie na powitanie lub też kiedy gryzie i skacze dorosły już pies, jest odwrócenie uwagi zwierzęcia. Można to zrobić, częstując psa tuż po wejściu do domu ulubionym smakołykiem lub też podając mu zabawkę. Pozwala to nieco rozładować emocje i stanowi dobry pomysł na to, jak oduczyć psa skakania i gryzienia.

oduczyć psa skakania na ludzi

5 sposobów jak oduczyć psa skakania

Co zrobić gdy szczeniak gryzie i skacze na powitanie? Wielu właścicieli czworonogów poszukuje rozwiązania tego problemu. Nic dziwnego, bo rozentuzjazmowane zwierzę może wystraszyć potencjalnych gości, a nawet nieświadomie zrobić im krzywdę. Wiesz już dlaczego szczeniak gryzie, dowiedz się więc, jak oduczyć go takich zachowań.

Oduczanie skakania – ignoruj zwierzaka

W ten sposób dasz mu do zrozumienia, że nie akceptujesz jego zachowania. Szczeniak gryzie po nogach i skacze na właściciela, by okazać swoje emocje. Pomóż mu je opanować, nie uczestnicząc w szalonej zabawie i witając się dopiero wówczas, gdy zwierzę się uspokoi.

Oduczanie skakania – zniż się do poziomu psa

Ciesząc się, pies gryzie po nogach, ale również próbuje dosięgnąć pyskiem twarzy właściciela. Wszystko po to, by móc go powąchać i polizać, co stanowi typowy objaw psiego uczucia. Warto w takich sytuacjach przykucnąć przy swoim psie i zbliżyć się do niego, głaszcząc uspokajająco i mówiąc stonowanym głosem. W tej sytuacji należy postawić na opanowanie, które da psu poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Oduczanie skakania – odwróć uwagę od negatywnych zachowań

Co zrobić jak szczeniak gryzie i skacze na właściciela? Warto spróbować odwrócić jego uwagę od zachowań, które nie są pożądane. W tym celu, wchodząc do mieszkania, poczęstuj psa ulubioną przekąską lub też wyciągnij w jego stronę zabawkę, którą lubi. Pies gryzie wówczas to, na co mu wskazujesz, a emocje nie znajdują ujścia w szalonej zabawie i nieograniczonej radości z twojego powrotu do domu.

Oduczania skakania – stanowcze komendy

Jeśli wytresujesz psa tak, że będzie słuchał twoich komend, nie będziesz musiał rozwiązywać problemu, co robić gdy szczeniak gryzie i skacze. Wystarczy bowiem krótki, ale stanowczy rozkaz „siad” czy „leżeć”, by zwierzę zastąpiło niepożądane zachowanie takim, którego od niego oczekujemy.

Oduczanie skakania – wyjdź za drzwi

To zdecydowanie jedna z najskuteczniejszych metod. Jeśli pies zaczyna skakać na powitanie, wyjdź z domu i zamknij za sobą drzwi. Pies traci w ten sposób nagrodę, w postaci wracającego do domu właściciela. Czynność taką powtarzamy do momentu, aż pies zrozumie konsekwencje swojego zachowania. Być może potrwa to długo, ale z pewnością będzie skuteczne.

pies gryzie

Jak oduczyć psa skakania na klamkę?

Pies skacze i gryzie, chcąc wyrazić radość z powrotu właściciela czy wizyty gości. Jeśli chcesz oduczyć go takich zachowań, zacznij ignorować jego radość, nie zwracając uwagi na wybuchy szczęścia pod drzwiami. Z czasem pies nauczy się, że w ten sposób nie zwróci na siebie uwagi, a negatywne reakcje zaczną zanikać.

pies skacze i gryzie

Jak oduczyć psa skakania na przechodniów?

W takim przypadku przyda się duża doza stanowczości. Jeśli chcesz oduczyć psa skakania na ludzi, warto zacząć już od samego początku. Wyraźny sygnał „nie”, powiedziany stanowczym głosem, z pewnością zastanowi malucha i da mu nieco do myślenia. Można go również wzmocnić komendą „siad”, dając wyraźny sygnał, aby zaprzestał tego typu działań.

szczeniak gryzie po nogach

Jak oduczyć psa skakania na inne psy?

Skaczące psy, które atakują się nawzajem, nie są rzadkim widokiem. Jak oduczyć swojego pupila takich zachowań? Można np. odwrócić jego uwagę, gdy przechodzi inny pies. W tym celu warto wykorzystać ulubioną zabawkę lub smakołyk zwierzęcia, odprowadzając go na bok, by inne pies mógł przejść. W ten sposób uczymy pupila skupiania uwagi na czymś innym, niż drugi zwierzak.

szczeniak gryzie

Co zrobić jak szczeniak gryzie po rękach?

Pies gryzie wszystko, nawet ręce swojego właściciela. Jak oduczyć go takich zachowań? Warto zainwestować w specjalne gryzaki i zabawki, przeznaczone do gryzienia. Jeśli zwierzak zapomni się, skupiając znów wagę na rękach właściciela, należy zaprowadzić go w bezpieczne miejsce, by mógł się wyciszyć.

 

Co robić gdy pies gryzie smycz?

Pies gryzie smycz, gdy denerwuje się lub nudzi. Dlatego też w trakcie takich zachowań należy zluzować smycz i wydać jasną komendę, nakazującą wypuszczenie jej z pyska. Należy również zabierać ze sobą zabawkę do szarpania, którą możemy pobawić się z pieskiem, rekompensując mu zabranie smyczy.