Jaką pompę do studni kręgowej wybrać?

Jaką pompę do studni kręgowej wybrać?

9 października, 2022 1 przez Redakcja

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Gospodarstwa domowe, place budowy i firmy coraz częściej zaopatrywane są w wodę ze studni kręgowych. Pompa do studni kręgowej to wyposażenie, z którego nie możemy zrezygnować, chcąc wydobyć wodę na powierzchnię. Jaka pompa do studni kręgowej będzie najlepsza? Odpowiadamy na pytania i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Co to jest studnia kręgowa?

Studnia kręgowa znana jest już od dziesięcioleci. Jej głębokość wynosi na ogół kilka metrów, nie jest więc wyjątkowo duża. Studnie kręgowe, nazywane również kopanymi, służą często jako źródło wody do podlewania ogrodów. Do ich budowy używa się zbrojonych kręgów betonowych, stąd wywodzi się ich nazwa. Studnie takie zwieńczone bywają pokrywą betonową, która współcześnie umożliwia skontrolowanie stanu wody bez konieczności zdejmowania ciężkiego przykrycia.

Jaką pompę głębinową kupić

Nowoczesne pompy głębinowe do studni

Pompa studniowa to rozwiązanie, bez którego nie może obejść żadna współczesna studnia. Nowoczesne pompy głębinowe pracują bardzo cicho i nie muszą być zalewane. Pompa do wody gruntowej powinna mieć możliwość wyniesienia jej na wysokość wielu metrów. Pompa ciśnieniowa do studni musi również pobierać wodę z dużej głębokości. Jest ona użytkowana najczęściej w sytuacjach, gdy pozom wody znajduje się poniżej 8 metrów. W takich bowiem sytuacjach użycie pompy powierzchniowej staje się niemożliwe.

Nowoczesna pompa do wody czystej do studni pracuje automatycznie. Oznacza to, że urządzenie uruchamia się, gdy pompowanie jest konieczne, natomiast wyłącza się tuż po zakończeniu czerpania. Jej ważną cechą jest również łagodny start i wyłączniki, dzięki którym możliwa jest ochrona urządzenia np. przed nieoczekiwaną zmianą napięcia. Wszystko to warto wziąć pod uwagę, podejmując decyzję, jaka pompa do studni kręgowej będzie najlepsza.

pompy wody do studni

Charakterystyka pomp hydroforowych

Pompy powierzchniowe do wody brudnej montowane są na zewnątrz, np. w piwnicy lub też przy samej studni. Zasysają one wodę wyłącznie z głębokości mniejszej niż 8 m. To, z jakiej głębokości pompa hydroforowa będzie pobierać wodę, zależy od odległości studni od pompy. Pompy hydroforowe różnią się od pomp głębinowych przede wszystkim znacznie łatwiejszą instalacją. Są one również tańsze, co powoduje, że to właśnie na nie pada wybór, gdy część osób zastanawia się, jaką pompę do studni wybrać. Pompa hydroforowa sprawdza się jednak nie tylko jako pompa powierzchniowa do brudnej wody. Mogą one bowiem służyć jako pompa do wody zewnętrzna, dostarczająca zimną wodę do gospodarstwa domowego.

pompa do studni kręgowej

Charakterystyka pomp głębinowych

Pompy głębinowe umieszczane są w studniach i stamtąd umożliwiają dostarczenie wody do gospodarstwa domowego czy też w inne miejsce, w którym jest ona niezbędna. Są one znacznie bardziej ciche, na co wpływa umieszczenie urządzenia wewnątrz studni, a nie poza jej obrębem. Pompa elektryczna do studni umożliwia pobieranie wody z głębokości większej, niż 8 m. Pompa głębinowa chłodzona jest wodą, która przepływa wzdłuż silnika. Jeśli studnia ma średnicę powyżej 200 mm, warto zainstalować również rurę osłonową, która będzie niejako wymuszać proces chłodzenia. Podejmując decyzję, jaka pompa do studni będzie najlepsza, należy również wziąć pod uwagę to, czy studnia jest kopana, czy też wiercona.

pompa do studni

TOP 3 pomp głębinowych – Ranking 2022

Woda ze studni może być wykorzystywana na wiele sposobów. Pompa ogrodowa do studni najlepiej sprawdzi się przy sezonowych zraszaczach, służących do nawadniania ogrodów, a pompa głębinowa znakomicie spełni swoją rolę tam, gdzie lustro wody jest położone poniżej 8 m. Jaka będzie najlepsza? Sprawdź nasz subiektywny ranking.

Pompa do studni kręgowej – OMNITRON 5000 Automat Omnigena

W pełni bezobsługowa i niezawodna. Najważniejszą zaletą modelu jest wprowadzenie rozwiązania w postaci automatyki sterującej. Po zakończeniu czerpania wody, pompa wyłącza się sama, co znacznie ogranicza jej zużycie, a jednocześnie chroni przed zasysaniem powietrza. OMNITRON 5000 to pompa do wody, którą można umieścić w większości studni wierconych.

Pompa do studni kręgowej – BHP OMNIGENA

Produkowana przez polskiego producenta i przeznaczona do pracy w ciężkich warunkach. Eliminuje ona konieczność instalowania rury osłonowej. Ta pompa do wody czystej ze studni sprawdzi się świetnie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i rolnych. Jest odporna na korozję i wyjątkowo cicha. Nic dziwnego, że znaleźć ją można w wielu rankingach sugerujących, jaką pompę do studni wybrać.

Pompa do studni kręgowej – EVGU SIGMA 400V

Ten model święci prawdziwe tryumfy na europejskich rynkach. Odznacza się on nie tylko solidną konstrukcją, ale tez bardzo dużą wydajnością. Pompa studniowa może wyrzucić wodę na wysokość 80 m, pobierając nawet 54 litry w ciągu jednej minuty. Co ważne, producent oferuje aż 4-letnią gwarancję, co najlepiej świadczy o wysokiej jakości produktu.

pompa studniowa

Jaką pompę głębinową kupić?

Pompa głębinowa powinna być dostosowana do indywidualnych preferencji klienta i parametrów, których oczekuje. Na rynku powszechnie dostępne są pompy o średnicy 75 mm, 90 oraz 97 mm i takie też najczęściej są wybierane.

pompy głębinowe

Na co zwrócić uwagę przy zakupi pompy głębinowej?

Pompa wody do studni nie może być przypadkowym wyborem. Dokonując zakupu warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak średnica studni i jej głębokość, jakość wody w studni i jej przeznaczenie, a także wydajność studni, czyli ilość wody, jaką wydaje pompa w trakcie minuty bez zasysania powietrza.

studnia głębinowa

Ile lat wytrzymuje pompa głębinowa?

Żywotność pompy zależy od kilku czynników. Na ogół uznaje się, że średnia żywotność pompy głębinowej wynosi 20 lat, choć nie jest to reguła, dotycząca każdego modelu i egzemplarzu. Pompy głębinowe ze średniej półki cenowej, pracują na ogół od 8 do 15 lat.

żywotność studni

Jak długo może pracować pompa głębinowa?

W wielu modelach pomp głębinowych cykl wynosi ok. 30 w ciągu godziny. W ten sposób zaopatrywanych w wodę jest wiele gospodarstw domowych. Z kolei pompy pompujące wodę do zbiorników retencyjnych czy też do instalacji nawadniających, mają ograniczoną liczbę cykli nawet do 2-3 na godzinę.