Czy warto kupić nowe auto?

Czy warto kupić nowe auto?

2 października, 2022 1 przez Redakcja

Nowe czy używane? Wiele osób ma dylemat związany z zakupem pojazdu, rozważając nabycie samochodu prosto z fabryki lub z rynku wtórnego. Sprawdź, czy faktycznie opłaca się zainwestować w fabrycznie nowy pojazd, czy lepiej postawić na modele „z drugiej ręki”.

Sytuacja na świecie, związana przede wszystkim z wybuchem pandemii koronawirusa, spowodowała pewne zawirowania na rynku motoryzacyjnym. Osłabiła dostępność wielu modeli pojazdów, w efekcie czego doszło do wydłużenia czasu oczekiwania na fabrycznie nowe samochody. To główny powód, dla którego wielu kierowców zastanawia się nad zasadnością zakupu pojazdu prosto z salonu. 

Nowe auto – dlaczego warto?

Nowy samochód z salonu niesie za sobą wiele korzyści. Wśród najważniejszych zalet wymienia się m.in.:

  • pozostawanie na gwarancji producenta – dzięki temu można liczyć na bezpłatną naprawę wszelkich wad fabrycznych oraz innych usterek objętych gwarancją;
  • mniejszą awaryjność – przekłada się to na bezpieczeństwo w trakcie jazdy;
  • większy komfort podróżowania – co jest zasługą coraz bardziej udoskonalanych technologii;
  • możliwość dostosowania pojazdu do swoich potrzeb – począwszy od rodzaju silnika, poprzez kolor nadwozia, a skończywszy na elementach wyposażenia.

Dla wielu osób możliwość podróżowania pojazdem, który pachnie „nowością” to niebywały prestiż. 

Okazuje się, że przeszkodą wcale nie musi być duża utrata wartości w pierwszych latach użytkowania pojazdu. Jeżeli wybierzesz samochód marek charakteryzujących się wysoką wartością rezydualną, na ich późniejszej sprzedaży wcale nie stracisz.

A co z dostępnością? Owszem, czas oczekiwania na pojazdy niektórych marek może wydłużyć się nawet do kilkunastu miesięcy. Warto więc postawić na modele dostępne, takie jak Toyota AYGO czy Toyota Corolla. 

Nowy samochód a wysoka cena – jak nie obciążyć budżetu?

Wiele osób – jako powód rezygnacji z zakupu nowego auta – wskazuje wysoką cenę. Owszem, pojazdy prosto z salonu są droższe niż modele używane. Wcale nie jest to jednak przeszkodą – zwłaszcza że można ubiegać się o kredyt samochodowy. Jeśli wybierzesz atrakcyjną ofertę, nie będzie trzeba wykorzystywać wszystkich oszczędności, zaś sama rata nie będzie obciążać domowych finansów. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt samochodowy? Znaczenie mają aspekty, takie jak:

  • wysokość wpłaty własnej – im mniejsza, tym mniej środków potrzebujesz na start;
  • koszty finansowania – zwróć uwagę przede wszystkim na RRSO, a nie kieruj się wyłącznie oprocentowaniem;
  • wysokość miesięcznej raty – powinna być dopasowana do twojego budżetu, aby nadmiernie go nie obciążać.

Warto także sprawdzić dostępne opcje zakończenia umowy. W przypadku promocyjnego Kredytu niższych rat Toyota Easy z oferty Toyota Banku (RRSO 8,92%) istnieje możliwość wymiany auta na nowe – bez konieczności angażowania środków własnych. To ciekawa opcja, wyróżniająca ten kredyt samochodowy na tle innych ofert. 

Jeżeli masz konkretne wymagania dotyczące twojego przyszłego samochodu i żaden model z rynku wtórnego nie jest w stanie ich spełnić, nowy pojazd to jedyne rozwiązanie. Zaciągając kredyt samochodowy, możesz odciążyć swój miesięczny budżet z tytułu zakupu pojazdu.