Czym kierować się przy wyborze fotela do łodzi?

Czym kierować się przy wyborze fotela do łodzi?

26 czerwca, 2023 0 przez Redakcja

Wybór odpowiedniego fotela do łodzi nie jest wcale tak łatwy jak mogłoby się wydawać. Na rynku dostępne jest wiele modeli, rozmiarów i kolorów foteli przeznaczonych do różnych typów łodzi i jachtów. Jak odnaleźć się w tym wszystkim i wybrać produkt, który nie tylko spełni Twoje oczekiwania, ale także będzie Ci służył przez długie lata? W końcu inwestycja w łódź, to tak naprawdę wydatki poczynione na Twoje hobby i pasję, a profesjonalne wyposażenie łodzi ma nie tylko znaczenie wizualne, ale także wpływa na bezpieczeństwo żeglowania. Jak zatem znaleźć fotel idealny? Czym kierować się przy wyborze siedziska do łodzi lub jachtu?

Fotel do łodzi – czy jest niezbędny?

Wielu osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z żeglowaniem może wydawać się, że fotel do łodzi jest zbędny. W końcu kapitan – tak jak na filmach – może stać przy sterach i zamaszyście kierować statkiem mają jednocześnie oko na wzburzone fale. Taki obrazek nie ma jednak nic wspólnego ze współczesną żeglugą. Obecnie sterowanie łodzią jest niezwykle wygodne, dzięki licznym systemom i mechanizmom elektrycznym. Dlatego też fotel do łodzi to tak naprawdę jeden z podstawowych produktów, który powinien znaleźć się w wyposażeniu pokładu.

Odpowiednio dobrany fotel pozwala bowiem stabilnie zasiąść przy sterach i skupić się na kierowaniu łodzią przy jednoczesnym dostępie do niezbędnych odczytów, takich jak między innymi prędkość bądź stan paliwa. Dodatkowo takie siedzisko jest konieczne przy długich rejsach, gdy obowiązkowe jest maksymalne utrzymanie skupienia przez długi czas – niezależnieniezależenie od tego, czy jest to wyprawa wędkarska, czy rodzinna niedziela spędzona na wodzie.

Jakie siedzisko do łodzi wybrać?

Siedzisko do łodzi powinno być przede wszystkim wygodne. Kapitan, który będzie spędzał w fotelu najwięcej czasu, powinien postawić na swój komfort. W końcu chodzi także o to, aby mógł być czujny i skupiony przez cały czas trwania rejsu, a odstające elementy, lub niewygodne profilowanie może go rozpraszać. Dlatego najlepiej, aby osoba, która będzie najczęściej kierowała łodzią lub jachtem wybrała model dopasowany do własnych wymagań.

Wybór siedziska powinien też zależeć od typu łodzi. Nieco inny fotel będzie pasował do tradycyjnej małej łódki, a inny do większego jachtu wypoczynkowego. Natomiast jeszcze inne siedzisko sprawdzi się w łodzi wędkarskiej. Dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie fotele obrotowe, jednak nie są one przeznaczone do każdego modelu łodzi.

W wielu przypadkach, decydując się na zakup fotela do łodzi najlepiej skorzystać z pomocy ekspertów oferowanej w profesjonalnych sklepach z wyposażeniem wędkarskim – w tym także w sklepach internetowych.

 

Czym kierować się przy wyborze fotela do łodzi?

Jednak na co dokładnie zwrócić uwagę przy wyborze fotela do łodzi? W końcu jest to zakup, który powinien służyć nam przynajmniej przez kilka kolejnych lat. Siedzisko jest także jednym z ważniejszych elementów wizualnych pokładu, a jednocześnie wystawione jest na działanie wielu szkodliwych czynników środowiskowych. Jak połączyć te wszystkie aspekty i znaleźć idealny fotel do łodzi? Przede wszystkim zwróć uwagę na:

  • Wytrzymałe materiały

Większość foteli do łodzi wykonana jest z wytrzymałego materiału PCV, który świetnie sprawdza się w trudnych warunkach, jakie panują na wodzie. Jest bowiem odporny na wilgoć, słońce oraz mróz. Co więcej, łatwo utrzymać go w czystości i zadbać o jego właściwą konserwację. W profesjonalnych sklepach internetowych znajdziesz także fotele, które dodatkowo mają zamontowane poduszki tapicerowane wysokiej  jakości materiałem. Wpływa to nie tylko na wygodę, ale także na ekskluzywny wygląd fotela.

  • Profilowanie oparcie

Zwróć także uwagę, czy wybrany przez Ciebie model ma profilowanie oparcie, które dopasowuje się do Twoich pleców. Dobre siedziska są bowiem dopasowane do ludzkiej anatomii, dzięki czemu są niezwykle wygodne, a nawet długie godziny rejsu nie obciążają pleców kapitana.

  • Dopasowanie estetyczne

Warto też zwrócić uwagę na to, aby fotel pasował wizualnie do całego designu łodzi i stylu pokładu. Jeśli jest to mała łódka, świetnie sprawdzi się bardziej surowy styl, który podkreśli charakter i tradycyjny wygląd łodzi. Natomiast w przypadku nowoczesnych jachtów pasować będą fotele z poduszkami w kolorze białym lub czarnym. Ostatecznie jednak wiele zależy od preferencji właściciela.

 Fotel i stelaż do fotela do łodzi – gdzie kupić?

Jeśli wiesz już mniej więcej jaki rodzaj fotela do łodzi chcesz zakupić, musisz jeszcze dobrać do niego odpowiedni stelaż. Najlepiej więc zdecydować się na kompleksowe zakupy w profesjonalnych sklepach żeglarskich, które obecnie są również dostępne online. Zakupy przez internet to niezwykle wygodna forma kupowania, która nie tylko oszczędza Twój czas, ale także i pieniądze, ponieważ dostępne są różne korzystne rabaty np. za otworzenie konta lub zapisanie się do newslettera. Co więcej, w większości przypadku sklepy online mają większy wybór produktów niż sklepy stacjonarne, a jednocześnie oferują całe zestawy takie jak siedzisko i stelaż do fotela do łodzi wraz z niezbędnymi mocowaniami.