Czym są elektrośmieci i co z nimi robić?

Czym są elektrośmieci i co z nimi robić?

24 listopada, 2022 0 przez Redakcja

Dzięki rozważnej gospodarce odpadami można zadbać o ochronę środowiska oraz zdrowie żyjących w nim ludzi. Dlatego nie każdy odpad wolno wrzucić do zwykłego śmietnika, ponieważ ze względu na zawartość szkodliwych substancji stają się one niebezpieczne dla otoczenia. Ta zasada dotyczy między innymi elektrośmieci.

ZSEE – co to takiego?

ZSEE to skrót od zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Każde popsute, zbędne i nieużywane urządzenie tego typu, jeśli nie nadaje się już do naprawy bądź dalszego użytku, musi trafić do utylizacji. Dlaczego śmietnik nie jest odpowiednim miejscem do wyrzucania elektroodpadów? Kiedy taką rzecz wyrzuci się do śmieci, jest ryzyko ich uszkodzenia, a co za tym idzie, przedostania się do środowiska toksycznych substancji – są to między innymi związki metali ciężkich oraz szkodliwe gazy, które mogą wywoływać choroby czy nawet śmierć zwierząt i ludzi mających z nimi bezpośrednią styczność.

Gdzie wyrzucać elektroodpady?

Wystawienie starego telewizora albo lodówki grozi mandatem w wysokości do 5 tysięcy złotych, za nielegalną rozbiórkę elektrośmieci grożą kary nawet kilkukrotnie wyższe. Inaczej mówiąc, wystawianie zużytego sprzętu elektronicznego w miejscach do tego niedostosowanych po prostu się nie opłaca. Zgodnie z przepisami, każda gmina ma obowiązek organizacji punktu zbiórki na elektroodpady, ale korzystanie z nich bywa niekiedy bardzo uciążliwe.

Rzadko kiedy taki sprzęt można wystawić na zewnątrz, tak by służby miejskie mogły je odebrać i przewieźć do zakładu utylizacji. Zdecydowanie częściej do punktu zbiórki trzeba się udać samodzielnie, co generuje koszty, łatwo jest bowiem dostarczyć w wyznaczone miejsce zniszczonego laptopa czy niesprawny mikser, ale lodówka bądź pralka potrzebuje specjalnego transportu. Prywatny samochód osobowy nie zawsze jest w stanie taki ciężar przewieźć, trzeba więc zapłacić za wynajęcie auta dostawczego.

Czy są inne sposoby na utylizację elektrośmieci?

Jest możliwość, aby zlecić odbiór elektroodpadów prosto ze swojego domu. Zgłoszenie wypełnia się online, na odbiorydomowe.pl. Usługa polega na odebraniu elektroodpadów i przewiezieniu ich do miejsca przeznaczenia, więc nie trzeba się już martwić o transport czy nawet wynoszenie sprzętu z domu, bo i to jest robione za zleceniodawcę. Za odbiór elektrośmieci z domu nic się nie płaci, oczekiwane jest tylko, aby oddawane urządzenia były kompletne. Ostatecznym miejscem, do którego trafią zabrane elektroodpady, jest Zakład Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.