Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat listew przypodłogowych

Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat listew przypodłogowych

24 listopada, 2022 0 przez Redakcja

Na rynku dostępne są różne rodzaje listew przypodłogowych. Możemy wybierać spośród szerokiej gamy listew z różnych materiałów, a także różnych kształtów i kolorów, które będą adekwatne do naszych gustów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie każda listwa przypodłogowa nadaje się do określonego rodzaju pomieszczenia lub materiału podłogowego.

Jakie są rodzaje listew przypodłogowych?
– listwy z PCV – są odpowiednim rozwiązaniem dla podłóg z paneli i drewna. Charakteryzują się przystępnymi cenami, estetycznym wykonaniem i dużą elastycznością. Pozwalają skorygować ewentualne wady i odchylenia np. w podłogach. Są bardzo łatwe w montażu (a następnie demontażu) dzięki rozbudowanemu systemowi mocowań i łączników. Ułatwia to ich usunięcie przed kolejnym malowaniem pomieszczenia (co oszczędza czas przyklejania lub czyszczenia po malowaniu). Tego typu listwy przypodłogowe dostępne są w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu łatwo je odpowiednio dopasować do konkretnej podłogi.
Na listwach znajdują się również ukryte przepusty kablowe, dzięki czemu można łatwo ukryć kable od sprzętu AGD lub elektroniki dla estetyki projektu. Listwy z PCV występują w różnych kolorach i kształtach oraz w różnych szerokościach.

Listwy z drewna – wykonane są zwykle z drzewa iglastego – wynika to z bardzo jasnego, naturalnego koloru drewna i można je z łatwością pomalować na dowolny inny kolor pasujący do pomieszczenia. Jeśli więc marzymy o nietuzinkowym kolorze, możemy bez obaw eksperymentować z kolorem za pomocą drewnianych listew. Pasuje do każdego wnętrza, zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego.

Listwy MDFListwy wykonane z płyt MDF najczęściej posiadają wierzchnią warstwę lakieru lub forniru w dowolnym kolorze. Najbardziej popularny jest biały pasek. Stosowane w pomieszczeniach, w których ściany pomalowane są na ciemniejszy kolor, nie tylko tworzą ciekawy kontrast, ale także optycznie powiększają pomieszczenie. Świetnie nadają się również do ozdabiania ścian wzorzystą tapetą. W zależności od stylu wnętrza możesz wybrać minimalistyczną listwę przypodłogową – prostą lub frezowaną – która idealnie pasuje do stylu angielskiego.

Listwy polistyrenowe są wykonane z materiału podobnego do styropianu i ostatecznie są sprzedawane w kolorze białym, ale można je szybko przemalować na dowolny kolor we własnym pomieszczeniu. Charakteryzują się dużą twardością i odpornością na uszkodzenia. Jeśli jednak tak się stanie, możesz łatwo naprawić powstałe ubytki za pomocą kleju montażowego.

Listwy metalowe – Zazwyczaj są wykonane ze stali lub aluminium. Są najtrwalsze ze wszystkich produktów na rynku – nie boją się uszkodzeń mechanicznych ani wilgoci. Znajdują zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach biurowych, ale doskonale uzupełnią również kuchnię czy przedpokój.

Listwy ożebrowane – Ten rodzaj listwy będzie uzupełnieniem podłogi z różnymi wykładzinami. Wykonane są zwykle z elastycznego PVC. Doskonale maskują nierówności podłóg i ścian, tworząc naturalne przejście pomiędzy materiałami pomiędzy tymi płaszczyznami. Idealnie nadają się do pomieszczeń takich jak pokoje zabaw, biura i pokoje dziecięce.

Taśmy przypodłogowe – oprócz tradycyjnych listew przypodłogowych możemy wybrać również listwy samoprzylepne. To najtańsze i najłatwiejsze w instalacji rozwiązanie. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów tych taśm, więc z pewnością uda nam się wybrać tę idealną dla naszego wnętrza.