Izolacja kominka – dlaczego jest tak ważna?

Izolacja kominka – dlaczego jest tak ważna?

14 czerwca, 2024 0 przez Redaktor Naczelny

Izolacja do kominka to jeden z kluczowych aspektów, który należy brać pod uwagę podczas instalacji tego typu rozwiązania grzewczego. Dlaczego izolacja jest tak ważna? Przede wszystkim konstrukcja kominka jest w stanie nagrzewać się do nawet kilkuset stopni Celsjusza, co może nieść ze sobą ryzyko poparzenia, a także uszkodzenia lub zapalenia się elementów znajdujących się w pobliżu tego źródła ogrzewania. O czym jeszcze należy pamiętać?

Właściwa izolacja kominka to wydajność i bezpieczeństwo

Izolacja kominka powinna być stosowana w każdym typie takiej instalacji, zarówno wyposażonej w grawitacyjny obieg powietrza czy obieg wymuszony, jak i w konstrukcjach posiadających płaszcz wodny. Wszystkie te rozwiązania wymagają skutecznego i wydajnego zabezpieczenia dystrybutora gorącego powietrza przed stratami ciepła i nadmiernym nagrzewaniem obudowy. Co istotne, izolacja do kominka z płaszczem wodnym pozwala na podniesienie sprawności całej instalacji nawet o 10%.

Brak izolacji kominka lub jej nieprawidłowe położenie od ścian, podłogi czy sufitu może przyczynić się nawet do uszkodzenia konstrukcji domu. Termiczna izolacja do kominka zabezpiecza całe otoczenie instalacji przed wysokimi temperaturami oraz nadmiernym nagrzaniem.

Standardowy kominek wymaga zastosowania nawet kilku metrów kwadratowych materiału izolacyjnego. Im lepsza izolacja, tym więcej wytworzonego ciepła zostanie w bezpieczny sposób oddane do otoczenia, a sprawność kominka będzie efektywniejsza. Należy pamiętać, że liczy się wydajność całego kominka, a nie wyłącznie sprawność samego wkładu.

Nawet wkład o certyfikowanej wydajności powyżej 90% może tracić połowę swej sprawności z powodu nieprawidłowo wykonanej i słabo zaizolowanej obudowy. Bardzo ważna jest tutaj technologia, z jakiej została wykonana obudowa kominka, a także jakość użytych materiałów oraz dokładność wykonania izolacji termicznej.

Wybierając materiał czy technologię izolacyjną, nigdy nie należy kierować się wyłącznie niską ceną. W przypadku kominka, który ma stanowić rozwiązanie w pełni bezpieczne i wydajne przez długie lata, cena izolacji termicznej powinna zejść na dalszy plan.

Płyty do izolacji kominka – jakość, skuteczność i ekologia w jednym

Jednym z najczęściej wybieranych materiałów termicznych, który zrewolucjonizował rynek produktów przeznaczonych do zabudowy kominków, są płyty do izolacji kominka https://www.galeriakominkow.pl/produkty/izolacje-kominkowe-plyty-izolacyjne.html. Takie elementy izolacyjne powstają wyłącznie z naturalnych materiałów jak piasek (krzemiany) czy wapń. Oznacza to, że nawet poddane oddziaływaniu wysokich temperatur, są całkowicie bezpieczne zarówno dla użytkowników, jak i całej infrastruktury znajdującej się w pobliżu instalacji. Potwierdzają to liczne certyfikaty i normy.

Co ważne, płyty do izolacji kominka nie wydzielają żadnych niebezpiecznych substancji, ponieważ z procesu ich produkcji wyeliminowano wszelkie materiały wiążące, jak np. kleje. Co więcej, materiały użyte do wytworzenia płyt są w pełni biodegradowalne!