Jaki wybrać profil LED do taśm LED-owych?

Jaki wybrać profil LED do taśm LED-owych?

22 maja, 2024 0 przez Redaktor Naczelny

Profile LED to jedne z kluczowych elementów każdej oświetleniowej instalacji stworzonej za pomocą taśm LED. Elementy te nie tylko zapewniają paskom odpowiednią ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami, ale także bezpośrednio przyczyniają się do przedłużenia ich żywotności. Podpowiadamy, czym kierować się przy ich wyborze, by mogły jak najlepiej spełniać oczekiwania użytkowników.

Zwróć uwagę na rodzaj profilu LED

Jednym z najważniejszych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę wybierając profil LED, jest jego rodzaj. Do najpopularniejszych typów zaliczają się:

  • Profile nawierzchniowe – to najczęściej wybierany rodzaj profili LED, który montuje się bezpośrednio na powierzchni montażowej. Zwykle umieszcza się je pod szafkami kuchennymi czy wyspą kuchenną, w sufitach podwieszanych czy też pod schodami.
  • Profile wpuszczane (https://studio-led.pl/profile-led-wpuszczane) – modele te przystosowane są do montażu we wcześniej przygotowanych frezach. Po ich przymocowaniu tworzą jedną całość z powierzchnią montażową, dzięki czemu prezentują się bardzo estetycznie. Z powodzeniem zamontować je można na suficie, ścianie czy podłodze.
  • Profile kątowe – ten rodzaj profili przeznaczony jest do montażu w narożnikach mebli oraz ścian. Ich charakterystyczny kształt sprawia, że strumień światła emitowany przez taśmy LED jest skierowany pod kątem ok. 45⁰.

W sklepie Studio LED dostępne są również profile hermetyczne, które posiadają wyższą klasę wodoodporności (IP67). Dzięki temu z powodzeniem można montować je również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności i narażonych na działanie wody, jak łazienki czy kabiny prysznicowe.

Sprawdź materiał wykonania

Materiał wykonania profilu LED to aspekt, który najbardziej wpływa na jego walory funkcjonalne. Szczególnie polecane są modele wyprodukowane z aluminium. Tworzywo to charakteryzuje się dużą wytrzymałością i trwałością, a także dobrze odprowadza ciepło, dzięki czemu taśmy LED nie nagrzewają się nadmiernie podczas pracy. Alternatywą mogą być profile wykonane z PCV. Mają one gorsze właściwości przewodzące niż aluminium, jednak są bardziej plastyczne, co pozwala na ich dostosowanie do niemal każdego kształtu powierzchni.

Zamawiając profil LED nie można również zapomnieć o wyposażeniu się w dedykowane klosze. To właśnie one zapewniają bowiem LED-owym paskom zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, kurzem, pyłem czy też wodą. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, możesz postawić na klosze mleczne, które rozpraszają światło emitowane przez taśmy albo zdecydować się na modele transparentne.

Przy wyborze profilu LED warto również sprawdzić, jakie są dostępne warianty kolorystyczne oraz jego szerokość. Na rynku znaleźć można modele szare, białe bądź czarne, które mogą pomieścić od 1 do nawet 3 taśm LED. Wysokiej jakości profile oraz inne akcesoria zamówisz na stronie Studio LED