Jakie znamy znaki bezpieczeństwa i kiedy należy je stosować?

Jakie znamy znaki bezpieczeństwa i kiedy należy je stosować?

23 listopada, 2022 0 przez Redakcja

Znaki informacyjne BHP towarzyszą nam w życiu w wielu sytuacjach i choć powinniśmy, nie zawsze je zauważamy. Mają one bardzo duże znaczenie dla naszego życia codziennego, a na pewno znacząco wpływają na nasze bezpieczeństwo w miejscu pracy, czy rozrywki. Istnieje wiele znaków BHP, ale czy znamy je wszystkie i czy wiemy na pewno co oznaczają? Oto kilka słów na temat rodzajów znaków bezpieczeństwa (https://sklep-ppoz.pl/Znaki-bezpieczenstwa-bhp) oraz ich znaczenia.

Czym są znaki bezpieczeństwa?

Znaki drogowe znamy wszyscy, ale czy chociaż większość z nas wie jakie są rodzaje i co oznaczają znaki BHP? Oczywiście podejmując pracę szkolimy się, przechodzimy niekiedy egzaminy, ale nie każdy ma taką możliwość. Obecnie bardzo duży nacisk powinno kłaść się na bezpieczeństwo w pracy i na szczęście coraz więcej się o tym mówi. Znaki informacyjne BHP, to jeden z aspektów dotyczących bezpieczeństwa w pracy, czy placówkach gdzie przebywają dzieci, a także tych, które dostarczają nam rozrywki. Znaki bezpieczeństwa, to znaki utworzone przez kombinację różnych kształtów, barw oraz grafiki i piktogramów. Znaki BHP, zawierają nakazy, informację oraz zakazy związane z bezpieczeństwem, lub też jego zagrożeniem. To wielce istotne w przypadku, gdy pracujemy na budowach, halach, produkcji, zamkach i wielu wielu innych miejscach. Znaki bezpieczeństwa występują wszędzie tam, gdzie występuje zagrożenie, lub może wystąpić, a nie może zostać zlikwidowane przez zastosowanie środków ochrony zbiorowej lub innej organizacji. To, ile i jakie znaki BHP zostaną umieszczone w terenie zależy od pojawiającego się zagrożenia, wielkości terenu, a także tego jakie informacje chcemy przekazać.

Rodzaje znaków BHP

Znaki bezpieczeństwa to bardzo szeroka kategoria, ale na pewno można wyróżnić kilka rodzajów, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Można zatem wyróżnić cztery podstawowe podgrupy znaków BHP:

  • znaki zakazu,
  • znaki BHP nakazu,
  • znaki ostrzegawcze,
  • znaki informacyjne.

Każda z tych grup ma za zadanie przekazać nam ważne informacje, jakiś ważny dla naszego bezpieczeństwa komunikat. Różni je od siebie kolorystyka, kształt, piktogram. Wszystkie jednak muszą zawierać jasny przekaz, tak by każdy z nas je intuicyjnie zrozumiał. Znaki BHP powinny być zamieszczone na wysokości wzroku bezpośrednio w miejscu zagrożenia, lub otoczeniu występującego możliwego zagrożenia.

Ważna rola znaków informacyjnych BHP

Do znaków informacyjnych należą między innymi ważne dla nas znaki ewakuacyjne. Są to takie znaki, które w sposób dokładny i wyraźny pokazują nam najważniejsze czynności, lub elementy związane z bezpieczeństwem. Znaki informacyjne mogą być tylko piktogramem, lub posiadać opis, mogą to być jedynie strzałki kierunkowe, informacje, gdzie znajduje się apteczka i wiele innych. Znaki informacyjne BHP, wielokrotnie mogą uratować nam życie, lub zdrowie. Warto zwracać na nieuwagę na co dzień ponieważ mogą okazać się gwarancją bezpieczeństwa i stać się kluczowymi w wielu niespodziewanych zdarzeniach.