Kuweta dla kota – sprawdź jaką wybrać kuwetę dla kociąt

Kuweta dla kota – sprawdź jaką wybrać kuwetę dla kociąt

30 listopada, 2022 0 przez Redakcja

Kompletujesz wyprawkę dla kota? A może obecna kuweta Twojego pupila nie spełnia już swojej funkcji? W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje kuwet oraz doradzamy, czym się kierować przy wyborze odpowiedniej. Sprawdź jaka kuweta będzie najlepsza dla Twojego futrzaka!

Kuweta dla kota – niezbędne akcesorium każdego mruczka

Podczas wyboru kuwety trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby była ona dopasowana do wielkości Twojego kota. Dla małych kociaków świetnym rozwiązaniem będzie ta z niższym rantem. Natomiast wybór pomiędzy zwykłą kuwetą a tą z zadaszeniem zostawiamy Tobie.

Na rynku istnieje wiele rodzajów kuwet. Wśród nich rozróżniamy m.in.: kuwety otwarte, kuwety kryte, przesiewowe, a nawet samoczyszczące. 

Niezwykle istotnym jest również materiał, z jakiego została wykonana dana kuweta. Niewątpliwie ta wykonana z plastiku, cieszy się największą popularnością, gdyż jest lekka i łatwa w utrzymaniu w czystości. Coraz większe zainteresowanie natomiast zyskują kuwety ceramiczne. Ceramika cechuje się niezwykłą wytrzymałością, nie wchłania przykrych zapachów i jest odporna na zarysowania, dzięki czemu nie gromadzą się w niej bakterie. Takie rozwiązanie jest natomiast droższe od plastikowych.

Zatem jaką kuwetę wybrać?

Kuwety otwarte – najczęściej wybierane przez kocich właścicieli. Są to tradycyjne kuwety bez zadaszenia. Kot może swobodnie z niej korzystać i obserwować otoczenie. Występują w różnych rozmiarach i kolorach. Są wykonane z wytrzymałego plastiku i łatwe w utrzymaniu w czystości. Warto podkreślić, że rozmiar ma znaczenie. Należy wybrać taką, w której kot będzie mógł swobodnie się zmieścić, gdyż jeśli będzie za mała, to istnieje ryzyko, że futrzak nie będzie z niej korzystał.

  • Kuwety z zadaszeniem, inaczej kryte – niewątpliwie jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzięki takiemu zadaszeniu ryzyko wysypywania się żwirku podczas kopania jest znikome. Takie kuwety zwykle są wyposażone w filtry węglowe, które dodatkowo niwelują przykre zapachy. Co istotne, kuweta kryta zapewni twojemu pupilowi odrobinę prywatności.
  • Kuwety przesiewowe – to takie, które mają podwójne dno. Dzięki takiemu rozwiązaniu odchody zostaną odsiane i mogą być z łatwością usunięte bez potrzeby wymiany całego żwirku. Do takich kuwet zalecany jest żwirek zbrylający o drobnej granulacji, który ułatwi odsianie nieczystości od pozostałego granulatu. Sprzątanie tego rodzaju kuwet nigdy nie było łatwiejsze.
  • Kuwety samoczyszczące – zyskujące coraz większą popularność wśród kocich właścicieli. To nowoczesne rozwiązanie, które dzięki wbudowanym czujnikom wie, ile razy Twój futrzak skorzystał z toalety i zaraz po tym rozpoczyna proces czyszczenia. Specjalne szczotki przesiewają żwirek, lokując odchody w przeznaczonej do tego szufladzie. Kuweta jest wyposażona w filtry, co dodatkowo zatrzymuje przykre zapachy. Niestety takie rozwiązanie jest zwykle droższe niż tradycyjne kuwety dla kota.

Jak możemy zauważyć, wybór kuwety to nie zawsze prosta sprawa. Najlepsza kuweta, to niewątpliwie taka, z której chętnie będzie korzystał twój kot. Sklepy zoologiczne zaskakują różnorodnością akcesoriów i prześcigają się w ofertach dopasowanych do potrzeb twojego futrzaka. Bez względu na to, jakie akcesoria dla kota zdecydujesz się kupić, szeroki wybór produktów w naszym sklepie zoo24.pl niewątpliwie Cię zaskoczy.