Najpopularniejsze mity dotyczące automatyzacji produkcji
16 maja, 2024Wokół automatyzacji produkcji, wraz ze wzrostem jej popularności, zaczęło narastać coraz więcej mitów, które niekiedy skutecznie zniechęcają przedsiębiorstwa produkcyjne do jej implementacji. Część z nich może wynikać z nieznajomości istoty wdrażania zautomatyzowanych maszyn, część natomiast ze związanych z nią obaw. Warto jednak pamiętać, że mimo, iż cały proces wprowadzania innowacyjnych technologii do zakładu nie jest zadaniem łatwym ani krótkotrwałym, w dłuższej perspektywie czasu przynosi realne korzyści. By nieco rozwiać wątpliwości związane z automatyzacją produkcji, przedstawiamy najczęściej powielane, błędne przekonania na jej temat oraz wyjaśniamy, jak w rzeczywistości wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Mit 1: Automatyzacja produkcji przynosi korzyści tylko dużym przedsiębiorstwom
Jednym z najczęściej powielanych mitów dotyczących automatyzacji produkcji jest to, że na jej implementacji skorzystać mogą jedynie duże przedsiębiorstwa. Warto jednak pamiętać, że w rzeczywistości wielkość zakładu produkcyjnego nie ma kluczowego znaczenia. Korzyści, jakie przynosi wdrożenie zautomatyzowanych rozwiązań, nie ograniczają się bowiem do usprawnienia procesów produkcji. Automatyzacja pomaga również w zoptymalizowaniu kosztów, redukcji strat materiałów oraz poprawie jakości wytwarzanych dóbr, co ma ogromne znaczenie w przypadku mniejszych firm, którym trudniej wyróżnić się na tle silnej konkurencji (https://taskoprojekt.com.pl/automatyzacja-produkcji/). Wszystkie te aspekty mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na pozycję małych i średnich przedsiębiorstw na rynku i przyczynić się do ich dynamicznego rozwoju!
Mit 2: Automatyzacja produkcji jest zbyt droga
Częstym powodem, dla którego firmy rezygnują z automatyzacji produkcji, jest kwestia kosztów, które muszą ponieść, by ją wdrożyć. Należy jednak zaznaczyć, że mimo, iż jej implementacja nie należy do tanich inwestycji, zautomatyzowane rozwiązania stosunkowo szybko zaczynają generować realne zyski. Dzięki poprawie wydajności pracy i jakości wytwarzanych dóbr zakład produkcyjny może realizować więcej zleceń, przy jednoczesnym wzroście satysfakcji klientów z jego usług. W praktyce przekłada się to na zwiększenie przychodów i rentowności przedsiębiorstwa!
Mit 3: Automatyzacja pozbawi ludzi miejsc pracy
Często okazuje się, że największe wątpliwości związane z wdrożeniem zautomatyzowanej produkcji mają osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Obawy te zwykle dotyczą ryzyka utraty pracy. Warto jednak pamiętać, że automatyzacja nie ma na celu wyeliminowania człowieka z całego procesu produkcyjnego, a jedynie wyręczenie go z wykonywania czynności powtarzalnych i monotonnych, a jednocześnie wymagających wysokiej precyzji. W rzeczywistości przyczynia się ona do powstawania nowych miejsc pracy – pracownicy, którzy dotychczas realizowali nudne zadania, mogą zostać po jej wdrożeniu oddelegowani do realizacji bardziej skomplikowanych, urozmaiconych zadań.
Mimo, iż automatyzacja produkcji posiada wiele zalet, jej wdrażanie jest procesem skomplikowanym. By rzeczywiście mogła przynieść korzyści, musi być przeprowadzona starannie i dokładnie, dlatego też zadanie to warto powierzyć doświadczonej firmie wykonawczej – takiej, jak Taskoprojekt S.A.!