Przyciemnianie szyb samochodowych — czy jest to bezpieczne?

Przyciemnianie szyb samochodowych — czy jest to bezpieczne?

19 grudnia, 2023 0 przez Redakcja

Przyciemnione szyby są spotykane w coraz większej liczbie aut. Kierowcy chętnie modyfikują swoje samochody w ten sposób, gdyż zmniejszenie przepuszczalności światła niesie za sobą wiele zalet. Czy jest to jednak legalne i bezpieczne działanie?

Czy przyciemnianie szyb samochodowych jest legalne?

Wielu kierowców obawia się tego, że przyciemnianie szyb samochodowych jest nielegalne. Na szczęście przepisy dopuszczają taką modyfikację. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Wertując przepisy, na pierwszy rzut oka nie ma żadnej informacji na ten temat. Wystarczy jednak spojrzeć w treść Art. 66, ust.1, pkt 5 Ustawy o ruchu drogowym, która mówi:

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.”

Z powodu części mówiącej o tym, że trzeba zapewnić dostateczne pole widzenia kierowcy, przyciemnianie szyb nie jest w pełni legalne. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych prowadzenia pojazdów oraz ich wyposażenia. Według niego szyba czołowa oraz przednie boczne muszą oferować przepuszczalność światła na poziomie co najmniej 70%.

Przyciemnianie szyb samochodowych a bezpieczeństwo

Jak przyciemnianie szyb samochodowych wpływa na bezpieczeństwo? O ile jest odpowiednio zrobione, to wywiera ono pozytywny wpływ. Dzięki przyciemnieniu szyb maleje ryzyko oślepienia kierowcy, na przykład przez światła nadjeżdżających z naprzeciwka pojazdów.

Pomaga to również w trakcie jazdy o świcie lub w trakcie zachodu słońca. Wtedy jadąc w kierunku źródła światła trudno o dobrą widoczność, gdyż jesteśmy mocno oślepiani przez promienie słoneczne. Co ważne, aby faktycznie przyciemnione szyby poprawiły bezpieczeństwo, należy zwrócić uwagę na to, by zapewniały odpowiednią przepuszczalność. Wtedy nie będą ograniczać widoczności za kółkiem.