Strumień światła, natężenie światła – czym jest, jaka jego rola?

Strumień światła, natężenie światła – czym jest, jaka jego rola?

27 października, 2022 0 przez Redakcja

Wybierając się do profesjonalnego sklepu z oświetleniem, z pewnością bardzo często miewamy w głowie wiele pytań i wiele dylematów. W głównej mierze wynika to z dość specyficznej terminologii, jaka używana jest używana nie tylko na opakowania żarówek i oprawek świetlnych, ale często także i przez samą obsługę danego sklepu. Nie oszukujmy się jednak mówiąc, że z żadną terminologią oświetleniową się do tej pory nie spotkaliśmy. Każdy z nas bowiem na co dzień używa pojęć jakimi są: „strumień światła”, „natężenie światła”. Oczywiście wysoce prawdopodobne jest to, że nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, do czego się one odnoszą, a więc istnieje ryzyko tego, że po prostu używamy ich w nieodpowiednim kontekście. Wobec tego czym jest strumień światła i natężenie światła, a także jaką one spełniają rolę?

Strumień i natężenie światła- co warto o nich wiedzieć?

Bardzo często na opakowaniach żarówek są wykorzystywane pojęcia „natężenie światła” oraz „strumień światła”. Mogą być one stosowane na przemiennie lub równolegle ze sobą. Okazuje się jednak, że bardzo często wykorzystują je również pracownicy sklepów elektronicznych, chcą pomóc nam dobrać odpowiednią żarówkę lub cały system oświetleniowy. Okazuje się więc, że strumień światła jest niezwykle istotną kwestią przy wyborze żarówek. Odnosi się on bowiem do całkowitej ilości światła, jaka może zostać wytworzona przez tę właśnie żarówkę. Oczywiście parametr ten wskazuje na całkowitą ilość światła, która została wytworzona w przeciągu jednej sekundy i z uwzględnieniem wszystkich kierunków.

Czym jest natężenie światła?

Natężenie światła również jest jednym z kluczowych aspektów, na jakie warto zwrócić uwagę w momencie, kiedy chcemy wybrać dla siebie idealnie żarówki. Warto bowiem zwrócić uwagę, że natężenie światła wyrażane jest w lumenach. O czym jednak nas ten parametr może poinformować? Najprościej rzecz ujmując, ilość lumenów to informacja odnośnie tego, z jakim natężeniem będzie dana żarówka świecić. Jest to więc nic innego jak tylko moc żarówki. Im będzie ona większa, tym jaśniejszego strumienia światła możemy się spodziewać, ale także, takie żarówki mogą się charakteryzować nieco wyższym poborem prądu.

Jaką rolę spełnia strumień i natężenie światła przy wyborze żarówek?

Każdy z nas wybierając żarówki skupia się głównie na tym, by dopasować je pod względem gwintów, do naszych lamp sufitowych lub stołowych. Okazuje się jednak, że to właśnie strumień światła i natężenie, powinny być dla nas najważniejszymi wartościami. Dlaczego? Z prostego powodu. To one powiedzą nam, jak efektywnie będzie świecić dana żarówka, a także jaki będzie jej pobór energii. Analogicznie do pomieszczeń z mniejszym dostępem naturalnego światła, powinniśmy wybierać żarówki o znacznie większej mocy i znacznie wyższym natężeniu. Wówczas zapewnią nam one optymalną widoczność. Z kolei do jasnych i przestronnych pomieszczeń, możemy wybrać żarówki o nieco niższym natężeniu światła, które będą świecić nieco słabiej, jednak wciąż będą wystarczające.

Wydajne i energooszczędne żarówki znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Sollux