Czy łatwo znaleźć pracę w Bielsku-Białej?
21 listopada, 2022Rynek pracy w Bielsku-Białej cechuje się różnorodnością i otwartością na specjalistów z różnych dziedzin. Zatrudnienie w mieście często oferowane jest także studentom, osobom stawiającym dopiero pierwsze kroki na ścieżce zawodowej i nie mającym bogatego doświadczenia zawodowego. W jakich branżach szczególnie łatwo znaleźć pracę w Bielsku-Białej? Oto bieżące dane dotyczące sytuacji na lokalnym rynku pracy.
Bielsko-Biała: bezrobocie
Województwo śląskie cechuje wyjątkowo niskie bezrobocie na tle kraju. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w końcu września br. stopa bezrobocia była w nim na poziomie 3,8%, przy ogólnopolskim wskaźniku 5,1%. Bielsko-Biała należy zaś do obszarów o najniższym poziomie bezrobocia w województwie. W tym samym okresie stopa bezrobocia wynosiła tu zaledwie 1,8%. Niższy poziom wskaźnika zanotowano jedynie w Tychach (1,7%) i Katowicach (1,6%).
Bielsko-Biała: jakich specjalistów poszukuje rynek pracy?
Rekordowo niskie bezrobocie pozwala na optymizm w czasie szukania w Bielsku-Białej pracy. Wpisując w wyszukiwarkę: praca w Bielsku-Białej warto jednak pamiętać, że nie we wszystkich branżach panuje wysoki popyt na nowych pracowników. Dlatego w czasie poszukiwania zatrudnienia warto zapoznać się także z listami zawodów deficytowych i nadwyżkowych w danej okolicy, dostępnych w raportach badania pt. Barometr zawodów. Poznanie zapotrzebowania lokalnych firm pomoże przygotować się do rekrutacji – ocenić swoje szanse, wybrać kursy poszerzające kompetencje czy nawet podjąć decyzję o przebranżowieniu.
W 2022 r. na lokalnym rynku pracy panował wysoki popyt między innymi na budowlańców oraz pracowników zawodów medycznych i pokrewnych. Prognoza na 2023 r. pokazuje, że budowlańcy – w szczególności robotnicy budowlani – a także pracownicy usług medyczno-opiekuńczych – pielęgniarki, opiekunowie osób starszych czy psychoterapeuci – wciąż łatwo znajdą pracę w Bielsku-Białej. Niemniej eksperci rynku pracy przewidują, że do najbardziej poszukiwanych pracowników w przyszłym roku należeć będą:
- specjaliści IT (programiści, administratorzy baz danych, testerzy oprogramowania),
- pracownicy TSL (kierowcy, magazynierzy),
- pracownicy przemysłowi (elektrycy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy samochodowi, pracownicy produkcyjni w branży metalowej, odzieżowej).
Praca dla studenta: Bielsko-Biała
Miasto jest ośrodkiem akademickim, a tutejsi studenci często decydują się na poszukiwanie pracy weekendowej czy na ½ etatu. Praca w Bielsku-Białej dla studentów czeka między innymi w gastronomii, IT, kulturze i rozrywce czy w handlu. O możliwości odbycia praktyk czy stażu zawodowego w wybranej dziedzinie warto zapytać także w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku-Białej oraz w biurze karier swojej uczelni. Przeglądając oferty pracy w Bielsku-Białej, dobrze jest z kolei zwrócić uwagę na takie hasła jak: elastyczny grafik, praca dodatkowa, praca dla studenta.
Osoby niemające dużego doświadczenia na rynku pracy powinny zachować szczególną ostrożność. Pamiętaj, że:
- pracodawca nie może proponować ci umowy cywilnoprawnej, jeśli wykonujesz pracę na warunkach mających znamiona stosunku pracy (wypełniasz polecenia przełożonego w określonym miejscu i czasie);
- firma nie może zaproponować ci wypłaty poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę lub minimalnej stawki godzinowej obowiązujących w danym roku kalendarzowym – dotyczy to zarówno umowy o pracę, jak i umowy zlecenia. W 2023 r. stawka minimalna zmieni się dwa razy;
- jako osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę masz prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego, wynagrodzenia chorobowego i szeregu innych przywilejów pracowniczych – zapoznaj się z Kodeksem pracy!