Klimatyzacja z funkcją grzania – co trzeba wiedzieć?

Klimatyzacja z funkcją grzania – co trzeba wiedzieć?

10 listopada, 2022 0 przez Redakcja

Z pewnością nie każdy ma świadomość, że klimatyzacja może nie tylko chłodzić pomieszczenia, ale również je ogrzewać. Na jakiej zasadzie? Jakie są wady i zalety ogrzewania domu klimatyzacją? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Klimatyzacja z funkcją grzania – jak to działa?

Klimatyzatory to urządzania, które w biurach, sklepach, czy punktach usługowych są obecnie standardem. Co więcej, coraz częściej montuje się je również w prywatnych domach, co pozwala chłodzić pomieszczenia, a co za tym idzie zapewnić sobie komfort w czasie upalnego lata. Nie każdy jednak ma świadomość, że klimatyzacja może również posiadać funkcję grzania, a co za tym idzie ogrzewać dom. Jak to działa? Otóż, jest to możliwe dzięki odwróceniu obiegu chłodniczego. W tym przypadku jednostka wewnętrzna, która standardowo jest parownikiem staje się skraplaczem, a jednostka zewnętrzna pełniąca latem rolę skraplacza staję się parownikiem. Zamianę umożliwia zawór 4-drogowy, który znajduje się w większości stosowanych obecnie klimatyzatorów.

Zalety ogrzewania domu klimatyzacją

Rosnące ceny węgla sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji, która pozwoli ogrzewać budynek. Potwierdzeniem tego faktu może być popularność wyszukiwania w Internecie hasła: klimatyzacja Wrocław. W tym miejscu warto podkreślić, że oszczędność wynikającą z ogrzewania domu klimatyzacją można uzyskać nie tylko w odniesieniu do ogrzewania węglem, ale także korzystania z grzejników elektrycznych. Co więcej, jest to rozwiązanie ekologiczne, co wynika z faktu, że korzystanie z klimatyzacji nie powoduje emitowania żadnych spalin. Klimatyzatory wykorzystują bowiem jedynie czynnik chłodniczy R32, który znajduje się w szczelnym obiegu, a co za tym idzie może być wykorzystywany wielokrotnie. Co jeszcze przemawia za ogrzewaniem domu klimatyzacją? Przede wszystkim fakt, że powietrze jest nie tylko ogrzewane, ale również oczyszczane, co pozwala pozbyć się niebezpiecznych wirusów oraz uniemożliwić rozwój różnego rodzaju bakterii. Nowoczesne klimatyzatory są bowiem wyposażone w zaawansowane systemy filtracyjne, których skuteczność jest naprawdę wysoka.

Ogrzewanie domu klimatyzacją – wady

Czy ogrzewanie domu klimatyzacją ma jakieś wady? W tym kontekście należy rozpatrywać przede wszystkim fakt, że przy naprawdę niskich temperaturach wydajność systemu klimatyzacji może nie wystarczyć do zapewnienia odpowiedniej temperatury. W związku z tym warto posiadać dodatkowe źródło ciepła, które będzie można uruchomić w takiej sytuacji. Rozwiązaniem tego problemu może być również odpowiednie dopasowanie mocy klimatyzatorów, co wymaga zakupu przewymiarowanych urządzeń. Warto jednak mieć świadomość, że koszt urządzeń o naprawdę dużej mocy może być wysoki, a tak naprawdę okaże się ona potrzeba wyłącznie przez kilka dni.

Podsumowując należy stwierdzić, że brak stabilności cen węgla sprawia, że coraz więcej osób rozważa ogrzewanie domu klimatyzacją. W wielu przypadkach może okazać się to tańsze, a powszechnie wiadomo, że będzie również znacznie bardziej wygodne.