Czym jest domniemanie prawdziwości ksiąg podatkowych?

Czym jest domniemanie prawdziwości ksiąg podatkowych?

11 września, 2024 0 przez Redaktor Naczelny

Prowadzenie ksiąg podatkowych jest obowiązkiem, które nakłada polskie prawo na przedsiębiorców. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności, wielkości obrotów oraz formy opodatkowania można prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów, rozliczać się na pełnej księgowości lub ryczałtowo. Do tej grupy dokumentów należą również rejestry VAT i rejestry przebiegu pojazdów. Z założenia wszystkie księgi są prowadzone rzetelnie i zgodnie z przepisami. Sprawdź, czym jest domniemanie prawdziwości ksiąg podatkowych i zobacz, czy można je podważyć.

Domniemanie prawdziwości ksiąg podatkowych – przepisy

Zgodnie z przepisami ustawy Ordynacja podatkowa księgi podatkowe to księgi rachunkowe, księga przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry, które muszą prowadzić podatnicy, płatnicy lub inkasenci. Przepis art. 193 § 1 mówi, że księgi podatkowe odzwierciedlają stan rzeczywisty i prowadzone są zgodnie z zasadami wynikającymi z odrębnych przepisów. Zapisy, które się w nich znajdują, uznaje się więc za niewadliwe. Domniemanie prawdziwości polega na uznaniu wiarygodności ksiąg podatkowych i chroni podatnika przed koniecznością udowadniania, że wysokość podatku została prawidłowo odprowadzona. 

O księgi podatkowe przedsiębiorcy dba zazwyczaj dział księgowy lub zewnętrzna firma. Jeżeli szukasz biura rachunkowego, które zaoferuje kompleksową realizację usług, to warto skontaktować się z https://anavo-ksiegowosc.pl/ksiegowosc-otwock.html. Specjaliści zadbają o Twoją firmę od strony księgowej i kadrowej. Dzięki opcji dopasowania oferty do Twoich potrzeb nie musisz przepłacać!

Czy można obalić domniemanie prawdziwości?

Co do zasady domniemanie prawdziwości może zostać obalone przez przeprowadzenie przeciwdowodu. Zgodnie z art. 193 par. 4 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy może zakwestionować dowód, kiedy jest prowadzony nierzetelnie lub w sposób wadliwy. By móc zakwestionować poprawność, konieczne jest badanie ksiąg. Dopiero w protokole organ podatkowy stwierdza, których danych i za jaki okres nie uznaje za dowód. Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, podatnik ma 14 dni na wniesienie zastrzeżeń do ustaleń i musi przestawić odpowiednie dowody, które umożliwiają prawidłowe określenie podstawy opodatkowania. Stwierdzenie wadliwości za dany okres nie podważa domniemania prawdziwości całej księgi.

Księgi podatkowe mają status dowodu uprzywilejowanego. Jeżeli dojdzie do skutecznego obalenia domniemania prawdziwości, wciąż pozostają dowodem zwykłym. Przedsiębiorcy powinni jednak dbać, by były one prowadzone niewadliwe, dzięki czemu można uniknąć trudności wynikających z konieczności przeprowadzenia badania.