Jak dobrze przygotować ciągnik do sezonu?

Jak dobrze przygotować ciągnik do sezonu?

23 stycznia, 2023 0 przez Redakcja

Kiedy rozpoczyna się sezon, powinniśmy mieć do dyspozycji w pełni sprawny, niezawodny ciągnik. Jednak aby mógł on rozpocząć pracę, trzeba odpowiednio go przygotować. Sprawdź, jak to zrobić i dlaczego właściwie przygotowanie ciągnika do pracy przed sezonem jest tak istotne.

Sprawna praca i wydłużenie żywotności sprzętu

Niewątpliwie przygotowanie maszyny do sezonu jest ważne z tego względu, iż bez niego nie sposób liczyć na sprawną pracę ciągnika. Zanim włączymy ciągnik, należy upewnić się, że wszystko działa prawidłowo. Pozwoli to uniknąć awarii już na starcie prac. Poza tym odpowiednie prace przygotowawcze pomogą wydłużyć żywotność sprzętu. Zadbany ciągnik będzie sprawny przez zdecydowanie dłuższy okres.

Wymiana części do maszyn rolniczych

Niewątpliwie przed sezonem trzeba poszukać nowych części do maszyn rolniczych. W przypadku niektórych podzespołów eksploatacyjnych jest to po prostu konieczne. Absolutnie niezbędna jest wymiana filtrów. Są to elementy, które w naturalny sposób ulegają zużyciu. Rzecz jasna czasami również inne części będą wymagały wymiany. Przed rozpoczęciem pracy w sezonie zalecamy poddać ciągnik przeglądowi, który dostarczy odpowiedzi na pytanie, co nie działa prawidłowo i wymaga wymiany.

Oczywiście zanim uruchomimy ciągnik, sprawdźmy też poziom smarów. Bardzo możliwe, że po zimie nie będzie dostatecznie dużo płynu. Poza tym, nawet jeśli teoretycznie poziom jest wystarczający, warto dokonać wymiany, aby korzystać ze świeżych olejów i smarów. Mowa tutaj zarówno o oleju silnikowym, jak i smarze do skrzyni biegów.

Zadbaj o układ chłodniczy

Dokonując przeglądu maszyny przed sezonem, szczególną uwagę zalecamy poświęcić układowi chłodniczemu. Po pierwsze sprawdź, czy znajduje się w nim dostateczna ilość świeżego płynu chłodniczego. Poza tym konieczne może być przedmuchanie chłodnicy. Zabieg ten należy wykonać w przypadku nagromadzenia w układzie chłodniczym kurzu lub innych zanieczyszczeń. Czasami niezbędna jest też wymiana uszczelek i innych drobnych elementów w układzie chłodniczym i nie tylko.