Jak jeździć hybrydą? 5 wskazówek, dzięki którym Twoje auto spali mniej paliwa

Jak jeździć hybrydą? 5 wskazówek, dzięki którym Twoje auto spali mniej paliwa

25 października, 2022 0 przez Redakcja

Samochody hybrydowe w ciągu ostatnich lat znacznie zyskały na popularności. Zalety posiadania takiego pojazdu to nie tylko przyczynianie się do pozytywnych zmian klimatycznych i spora oszczędność, ale również możliwość korzystania z dodatkowych przywilejów, takich jak darmowy postój w strefach płatnego parkowania. Przedstawiamy 5 rad, jak jeździć hybrydą ekologicznie i ekonomicznie.

1. Jak jeździć hybrydą? Ruszaj od razu

Hybryda zaczyna pobierać energię elektryczną już od momentu naciśnięcia przycisku „start”. Cisza, która panuje wtedy w pojeździe, może wprowadzić kierowcę w błędne założenie, że napęd nie został jeszcze uruchomiony. Większość samochodów hybrydowych rusza wyłącznie w trybie elektrycznym, ponieważ jest to bardziej efektywne. Silnik spalinowy nie rozgrzewa się na początku, a dopiero wtedy, kiedy sterownik na podstawie naszej jazdy uzna, że to czas na zmianę trybu. Oznacza to, że po uruchomieniu pojazdu nie musimy na nic czekać i powinniśmy ruszać od razu, aby nie marnować niepotrzebnie energii elektrycznej.

2. Dynamiczne przyspieszanie

Silnik tłokowy spala najwięcej podczas rozpędzania pojazdu. Dzieje się tak zarówno w hybrydach, jak i klasycznych samochodach napędzanych wyłącznie paliwem. Wielu kierowców mylnie uważa, że im łagodniej i dłużej będziemy zwiększać prędkość, tym mniej energii zużyje nasz pojazd. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu paliwa lub prądu podczas przyspieszania, dobrze wykonać ten manewr jak najszybciej. Sprawnie rozpędź samochód do określonej prędkości i puść pedał gazu po jej osiągnięciu. W ten sposób pojazd skorzysta najefektywniej z możliwości układu hybrydowego

3. Obserwuj sytuację na drodze

Ekonomiczna jazda hybrydą zależy w dużym stopniu od umiejętności rozplanowania naszej jazdy. Chodzi tutaj nie tylko o znajomość drogi, jaką mamy pokonać, ale również o przewidzenie ewentualnych korków na ulicach, zmian świateł oraz zbliżających się ograniczeń prędkości. Odpowiednio wczesne przewidywanie, co może zdarzyć się na drodze, pozwala nam na zachowanie płynności jazdy, która wpływa pozytywnie na zużycie energii.

Samochody hybrydowe mogą oszczędzać energię podczas procesu hamowania. Kiedy zmniejszamy prędkość auta przez długi czas przy niewielkim nakładzie siły, rola hamulca jest przejmowana przez silnik elektryczny. Dodatkowo w tym czasie silnik odzyskuje część wykorzystywanej energii. Jest ona magazynowana w akumulatorach, a następnie wykorzystywana podczas kolejnego przyspieszania auta.

samochod hybryda

4. Korzystaj z trybu Eco

Auta z napędem hybrydowym mają dedykowane tryby do konkretnych rodzajów jazdy. Jednym z nich jest tryb Eco, o którym warto pamiętać szczególnie podczas przemieszczania się samochodem w obrębie miasta. Program wpływa na redukcję zapotrzebowania na energię poprzez m.in. wprowadzanie łagodniejszej reakcji pojazdu na gaz, zachowanie niskich obrotów skrzyni biegu oraz odpowiednie dostosowanie działania klimatyzacji i ogrzewania do faktycznych warunków pogodowych. W wielu modelach samochodów hybrydowych podczas uruchomionego trybu Eco możemy zobaczyć porównanie wskaźników bieżących oraz tych, jakie uzyskalibyśmy, jadąc bez włączonego programu.

5. Jak jeździć hybrydą? Monitoruj wskaźniki

Jazda hybrydą jest znacznie łatwiejsza i ekonomiczniejsza, jeśli obserwujemy na bieżąco wskaźniki. Nowoczesne samochody są w stanie trafnie odczytać intencję kierowcy i zaproponować najkorzystniejsze rozwiązanie. W oparciu o prędkość i obroty silnika, pojazd sygnalizuje możliwość włączenia konkretnego trybu, co pozwoli na optymalne wykorzystanie napędu hybrydowego.

Wskaźnikiem, na który warto zwrócić uwagę w samochodach hybrydowych, jest tryb EV. Włączony program pozwala na poruszanie się z niedużą prędkością, przy wykorzystaniu jedynie silnika elektrycznego. To funkcja, która przydaje się szczególnie podczas jazdy na parkingu lub w godzinach szczytu na zatłoczonych drogach. Tryb pozwala na opóźnienia uruchomienia silnika spalinowego, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoszczędzić trochę paliwa, zużywając tylko energię elektryczną.

Stosując się do prostych rad, jak oszczędnie jeździć hybrydą, jesteśmy w stanie nie tylko wydać mniej pieniędzy, ale również wpłynąć pozytywnie na klimat. Korzystanie z tego typu pojazdu zgodnie z zaleceniami producentów to również zwiększenie jego żywotności i mniejsze ryzyko ewentualnych usterek. Produkty, które pomogą Ci w konserwacji i pielęgnacji samochodu znajdziesz w asortymencie internetowego sklepu motoryzacyjnego nocar.pl.