Kiedy możliwe jest odfrankowienie kredytu hipotecznego?

Kiedy możliwe jest odfrankowienie kredytu hipotecznego?

18 października, 2022 0 przez Redakcja

Niegdyś Polacy masowo zaciągali w bankach kredyty we frankach szwajcarskich, największą popularność owe kredyty miały w latach 90, aż do roku 2015, kiedy kurs waluty drastycznie poszedł do góry, a to związane było z ogromnymi różnicami w spłacie tych kredytów. Dziś, Polacy którzy mieli kredyt we frankach mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ 3 października 2019r, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał oświadczenie, w którym uznano, że sądy krajowe nie mogą zmieniać przewidywanego w umowie kursu bankowego średnim kursem NBP, a to oznacza tyle, że frankowicze, mają możliwość uznania umów na kredyt we frankach za nieważne. Co trzeba jednak zrobić, by móc odfrankowić kredyt hipoteczny? Na czym to polega i czym jest odfrankowienie?

Czym jest odfrankowienie – to warto wiedzieć!

Sam termin „odfrankowienie”, jest terminem kolokwialnym, ponieważ tak kredytobiorcy nazwali postanowienia jakie zapadają w sprawach kredytów pobranych w walutach innych niż polski złoty. Odfrankowienie to innymi słowy uznanie umów z bankami za nieważne. Sąd wówczas uznaje zawarte w umowie zasady przeliczania rat kredytu za niedozwolone. Oznacza to również, że umowy na kredyt hipoteczny podpisywane na obcą walutę, traktowane są jak zwykły kredyt hipoteczny udzielany w polskich złotówkach. Ponad to, parametry spłaty mają pozostać takie jak były, czyli ustalone w pierwotnej umowie. Dodatkowo często udzielany jest zwrot za nienależnie uiszczone zapłaty kredytowe. Czyli nadpłacone raty. Aby jednak odfrankowanie miało miejsce, należy skontaktować się ze specjalistami, by nie działać na własną rękę. Wnioski i inne dokumenty wnoszące o odfrankowienie powinny być profesjonalne i rzetelne. Dlatego warto udać się do profesjonalnej kancelarii prawnej, by zacząć działać.

Odfrankowienie kredytu hipotecznego – na czym to polega?

Jeśli bank udzielił nam kredytu indeksowanego, to mamy prawo żądać zwrotu od banku nadpłaty każdej zapłaconej raty kredytu. Może nam się również udać odfrankowić kredyt hipoteczny, czyli uniezależnić nasz kredyt od tej waluty. Kredyt indeksowany, to taki, który jest udzielony w złotówkach, ale jest waloryzowany do szwajcarskiego franka. Wówczas kluczowe jest podważenie klauzul indeksacyjnych, a zarzuty jakie ponosi się do klauzul indeksacyjnych to:

  • przerzucenia odpowiedzialności za ewentualne wahania wymiany CHF na frankowiczów,
  • uprawnienia banku do jednostronnego ustalania kursu waluty, czyli ustalenie kursu walut wyłącznie przez bank,
  • odejścia przy kredycie indeksowanym od ustawowej konstrukcji umowy kredytu, czyli zwrot otrzymanej kwoty.

W rzeczywistości kredytobiorca frankowy nie jest w stanie określić samodzielnie wysokości kredytu, ani poszczególnych rat. Zatem mechanizm, który został przyjęty podczas podpisywania umów kredytowych jest niezgodny z prawem i sprzeczny z przepisami. Klauzule w umowach indeksowanych są zatem niedozwolone. Odfrankowienie polega na tym, że usuwa się z umowy, uznaje za nieważne i niezgodne z prawem niedozwolone zapisy. Oczywiście wszystko należy zrobić zgodnie z prawem i najlepiej poradzić się dobrej kancelarii prawnej. Prawników, którzy zajmą się sprawami kredytu we frankach i odfrankowieniem, najłatwiej poszukać w sieci, wystarczy wpisać do wyszukiwarki hasło kancelaria franki i wpisać lokalizację lub miasto, w której poszukujemy kancelarii.