Jak przedłużyć żywotność materaca? 7 sposobów

Jak przedłużyć żywotność materaca? 7 sposobów

25 października, 2022 0 przez Redakcja

Komfortowy sen jest bardzo ważny, by czuć się wypoczętym. Na ten komfort wpływa nie tylko higiena snu i jego długość, ale także sam materac. Powinien być wygodny i dopasowany do użytkownika. Należy także odpowiednia o niego dbać, by posłużył jak najdłużej. Jak przedłużyć żywotność materaca?

Dbanie o materac od początku

By materac posłużył jak najdłużej, należy zadbać o niego od samego początku. Już na etapie wybierania idealnego materaca należy zwrócić uwagę na to, że powinien być dobrany rozmiarem do ramy łóżka. Stelaż, na którym będzie się opierał, powinien być stabilny i kompletny. Materac powinien opierać się na nim równomiernie. Wszystkie braki w stelaży sprawią, że będzie się od odkształcał i szybciej się zniszczy.

Pokrowiec na materac

Pokrowiec na materac sprawi, że będzie on chroniony przez ewentualnym poplamieniem lub zalaniem. Dodatkowo będzie on chronił materac przed osadzaniem i wnikaniem kurzu. Dobry pokrowiec sprawi także, że na materacu nie będą gromadzić się roztocza. Pokrowiec chroni także materac przed uszkodzeniem mechanicznym i sprawia, że można go łatwiej utrzymać w czystości. Wystarczy regularnie prać pokrowiec.

Odkurzanie materaca

By utrzymać materac w czystości, należy go regularnie odkurzać. Po zdjęciu pokrowca można usunąć w ten sposób gromadzący się naskórek oraz kurz. Dzięki regularnemu odkurzaniu, w materacu nie będą rozwijać się drobnoustroje. Jeśli w łóżku są spożywane posiłki lub przekąski podczas wieczornych seansów filmowych, pozwoli to także na usunięcie zanieczyszczeń.

Wietrzenie materaca

By przedłużyć żywotność materaca, należy go wietrzyć. Dostęp do powietrza pozwoli na zmniejszenie ryzyka zawilgotnienia materaca. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w materacu, w którym będzie panować większa wilgotność, drobnoustroje i bakterie będą się szybciej rozmnażać. By przewietrzyć materac, wystarczy zdjąć z niego pościel i pokrowiec na kilka godzin. Można zrobić to rano po obudzeniu, by materac zdążył do wieczora porządnie się przewietrzyć. Warto także wystawiać materac na działanie promieni słonecznych, które pomogą w usuwaniu wilgoci. Ten proces nie powinien jednak zbyt długo trwać, by materac nie odbarwił się.

Obracanie materaca

Dzięki regularnemu obracaniu materaca, można uniknąć odkształceń i tworzenia się na jego powierzchni wgłębień. Jeśli materac pozwala na spanie na obu jego stronach, warto regularnie do obracać, by zużywał się równomiernie. Jak często to robić? Najlepiej co najmniej raz na trzy miesiące.

Użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem

By materac służył jak najdłużej, należy używać go zgodnie z przeznaczeniem. Nie powinno się po nim chodzić czy skakać. Takie czynności uszkadzają wypełnienie materaca, niezależnie od tego czy są to sprężyny, czy pianka lub inne materiały. Jeśli materac będzie tak eksploatowany, zużyje się o wiele szybciej i mniej równomiernie.

Czyszczenie delikatnymi preparatami

Jeśli na materacu pojawi się plama, należy wyczyścić ją delikatnym preparatem, który nie uszkodzi materaca. Bezpiecznym sposobem jest użycie szarego mydła, które jest bezpieczne dla skóry, a przy okazji radzi sobie z różnymi plamami. Należy jednak pamiętać o tym, że po wyczyszczeniu należy materac dobrze wysuszyć, ponieważ jeśli zostanie w nim wilgoć, będą namnażać się w nim drobnoustroje oraz może pojawić się pleśń.

Dbanie o materac sprawi, że spanie na nim będzie wygodne, bezpieczne i przyjemne. Należy pamiętać o tym, by regularnie go obracać, czyścić i wietrzyć. Te czynności przedłużą jego żywotność.