Jak wybrać idealną poduszkę – przewodnik dla alergika

Jak wybrać idealną poduszkę – przewodnik dla alergika

25 października, 2022 0 przez Redakcja

Jak wybrać idealną poduszkę – przewodnik dla alergika Walka z alergią nie kończy się na wydmuchaniu nosa i przyjęciu zapisanych leków. Zmagania z alergenami trwają całą dobę i wymagają nieustannej uważności na to, czym się otaczamy. Dla osób wrażliwych na kurz i roztocza szczególnie ważne jest środowisko snu. Pościel, w której spędzamy prawie jedną trzecią doby ma ogromny wpływ na nasilanie się objawów alergicznych. Natomiast odpowiednio dobrane tkaniny i włókna mogą znacznie polepszyć jakość snu osobom, które do tej pory budziły się z zatkanym nosem. Niezwykle istotne jest, aby wybrać poduszkę antyalergiczną z właściwym wypełnieniem i regularnie dbać o jej czystość.

Czym charakteryzuje się wypełnienie poduszki antyalergicznej?

Poduszki dla osób uczulonych na kurz i roztocza powinny być wykonane z włókien, które przepuszczają powietrze, a także są odporne na częste pranie w wysokiej temperaturze. Niestety do ich wypełnienia nie nadają się powszechnie stosowane naturalne materiały takie jak puch, pierze i wełna. Same w sobie są one nośnikami drażniących alergenów, a ponadto sprzyjają gromadzeniu się kurzu i trudno je wyprać. Z tego względu poduszka dla alergika powinna być wypełniona dobrej jakości syntetycznym wypełnieniem. W tej sytuacji nie należy bać się poliestru, gdyż nowoczesne wypełnienia poliestrowe doskonale przepuszczają powietrze, zachowują swój kształt po praniu i i są przyjazne dla osób z alergią.

Najlepsze rodzaje poduszek dla alergików

Osoby z alergią powinny co prawda zrezygnować z pierza i wełny, ale wciąż mają do wyboru wiele rodzajów poduszek, które zapewnią im komfortowy sen:

  • poduszka z wysokiej jakości wsadem syntetycznym, który przepuszcza powietrze i hamuje rozwój bakterii oraz roztoczy,
  • poduszki z mikrofibry, które można prać w temperaturze 95°C, odpowiednie dla szpitali, hoteli, pensjonatów i zakładów opieki medycznej,
  • poduszka ortopedyczna wykonana z pianki termoelastycznej – polacana dla osób śpiących na boku oraz ze schorzeniami kręgosłupa,
  • poduszka lateksowa – kapsułki lateksowe wykonane z mleczka kauczukowego zapewniają optymalny obieg powietrza i odprowadzanie wilgoci,
  • poduszka bambusowa – wykonana z naturalnych włókien, które nie przyciągają kurzu,
  • poduszka z poszewką puchoszczelną – jedyna poduszka z pierzem odpowiednia dla alergików,
  • poduszki wypełnione łuską gryki, orkiszu lub prosa – naturalne wypełnienia jest antyalergiczne, jednak trzeba liczyć się z brakiem możliwości jego prania.

Wybór idealnej poduszki to kwestia upodobań, a także dodatkowych potrzeb. Na przykład osoby ze schorzeniami kręgosłupa będą potrzebowały odpowiedniego podparcia. Dodatkową możliwością jest wybór poduszki nasączonej ekstraktem z aloesu, który działa kojąco i relaksująco, nie powodując reakcji uczuleniowych.

W jaki sposób alergik powinien dbać o poduszkę?

Nawet najlepsza poduszka antyalergiczna wymaga regularnego prania i wietrzenia. Poduszkę należy prać w temperaturze 60°C raz nad 2-3 tygodnie. Warto używać hypoalergicznych środków do prania. Do poduszki należ dobrać poszewki z naturalnych tkanin, które przepuszczają powietrze i są przyjazne dla skóry. Sypialnia alergika powinna być regularnie wietrzona, najlepiej przez kilka godzin dziennie. W okresie zimowym, zwłaszcza przy ujemnych temperaturach, dobrze jest wystawić pościel na działanie mroźnego powietrza, które skutecznie ją odświeża.

Życie z alergią wymaga wielu drobnych zmian, które przynoszą ogromny i odczuwalny efekt. Osoby uczulone na kurz i roztocza mają szansę na regenerujący sen, który ułatwi im odpowiednio dobrana pościel. Zakup poduszki antyalergicznej to jeden z niewielkich kroków na drodze do zminimalizowania objawów alergii i poprawy komfortu życia. Wybierz swoją idealną poduszkę z oferty sklepu internetowego Bellastoria