Jak przyrządzić cykorię żeby nie była gorzka?

Jak przyrządzić cykorię żeby nie była gorzka?

10 października, 2022 1 przez Redakcja

Cykoria to warzywo, charakteryzujące się specyficznym smakiem, który nie każdemu przypada do gustu. Jak przyrządzić cykorię żeby nie była gorzka? Okazuje się, że jest to możliwe i – wbrew pozorom – wcale nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Zaskocz swoją rodzinę i znajomych potrawą z cykorii bez gorzkiego posmaku, wykorzystując kilka kulinarnych sztuczek.

Cykoria zastosowanie w kuchni

Sezon na cykorię rozpoczyna się wówczas, gdy większość warzyw ma ten okres już zdecydowanie za sobą. Zaczyna się on bowiem w październiku, a czasem nawet w listopadzie. Wbrew pozorom gorzka cykoria może mieć szerokie zastosowanie w naszej kuchni. Cykoria na surowo sprawdzi się doskonale w różnego rodzaju sałatkach i surówkach, wprowadzając do nich charakterystyczny posmak. Należy pamiętać jednak, by wybierać zdecydowanie mniejsze główki. Są one bowiem znacznie smaczniejsze od większych egzemplarzy.

Cykoria na ciepło to z kolei dobra przekąska na każdą imprezę. Można ją grillować, dusić i zapiekać, a wszystko to zależy od upodobań kulinarnych uczestników spotkania. Jeśli w naszej kuchni pojawi się cykoria jak jeść to charakterystyczne warzywo? Można nadziewać liście, zrobić z niej smaczny krem, a nawet zjadać surowe warzywo jak marchewkę, choć doznania smakowe w tym przypadku będą z pewnością nieco inne.

gorzka cykoria

Jak spożywać cykorię?

Cykoria nie jest w naszym kraju warzywem bardzo popularnym. Wprost przeciwnie, gorzka cykoria jest bardzo często pomijana w kuchni, ze względu na swój charakterystyczny posmak. Niewiele osób wie, że odpowiednie przyrządzanie cykorii może usunąć gorycz, a potrawa nabierze wyjątkowego charakteru. Gorzka cykoria nadje się wyśmienicie jako dodatek do różnego rodzaju ryb i owoców morza. Ci, którzy preferują bardziej klasyczne dania, mogą spożywać ją również z drobiem.

To warzywo sprawdzi się znakomicie zarówno na surowo, jak i na ciepło. Pieczona cykoria czy cykoria gotowana uświetnią każde spotkanie, zaskakując gości bogactwem smaku bez naturalnej goryczki. Wystarczy bowiem zastosować pewne kulinarne sztuczki, by ta odstraszająca znaczną część osób cecha, zniknęła w trakcie przyrządzania potrawy. Jeśli marzy nam się w kuchni cykoria jak jeść warzywo, by uzyskać idealną kompozycję smakową? Sprawdzi się ono z pewnością w połączeniu z bakaliami, a nawet z tartą marchewką, jabłkiem i awokado. Możliwości jest naprawdę wiele, więc warto spróbować choć część z nich, by przekonać się do tego wyjątkowego warzywa.

gotowana cykoria

Sposób na goryczkę w cykorii

Jak przyrządzić cykorię żeby nie była gorzka? Przed podaniem warzywo należy dokładnie wymoczyć w wodzie. To skuteczny, choć nie jedyny sposób na to, jak usunąć gorycz z cykorii. W tym przypadku sprawdzi się również sól, którą posypać należy obficie głąby warzywa. Aby uzyskać lepszy efekt, można je wstawić do miski z solą i odczekać minimum godzinę.

Jeśli głównym elementem naszego dania ma być cykoria gorzka nutka może zepsuć smak potrawy. Dlatego też warto warzywo podgotować w mleku. Wyciągnie ono z pewnością gorzki smak cykorii i złagodzi jej odbiór przez kubki smakowe. Tego typu rozwiązanie pozwoli również zachować naturalny kolor, który może stać się ozdobą przygotowywanej potrawy, zaskakując uczestników spotkania nie tylko smakiem, ale również i wyglądem. Jak widać, odpowiedź na pytanie, jak usunąć gorycz z cykorii wcale nie jest trudna. Wystarczy bowiem kilka prostych trików, by warzywo pozbyło się naturalnej goryczki i smakowało wyśmienicie w połączeniu z ulubionymi dodatkami.

cykoria gorzka

Właściwości zdrowotne cykorii

Gorzka cykoria to idealne rozwiązanie dla osób chcących zrzucić nieco zbędnych kilogramów. I wcale nie chodzi tutaj o jej charakterystyczny smak, odstraszający część osób od dalszej konsumpcji. Wprost przeciwnie, cykoria jest bardzo sycąca, choć poszczycić się może niewielką ilością kalorii i niskim indeksem glikemicznym. Gotowana cykoria przyśpiesza metabolizm, wspomagając proces odchudzania. To warzywo jest również cennym źródłem beta-karotenu, wpływającego pozytywnie na kondycję skóry oraz kwasu foliowego, stanowiącego idealne uzupełnienie diety dla osób, które cierpią na chroniczny stres i przemęczenie.

Cykoria na surowo i na ciepło wspiera również układ pokarmowy, przyczyniając się do rozwoju odpowiedniej mikroflory jelitowej. A to tylko niewielka część właściwości zdrowotnych cykorii, które należy docenić, traktując to gorzkie warzywo jako cenne źródło wielu substancji odżywczych i innych składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

jak przyrządzić cykorię żeby nie była gorzka

Jak zrobić sałatkę z cykorii bez goryczki?

Planując zrobić sałatkę z cykorii, warto zakupić najbielsze warzywa. Zielone liście są oznaką zbyt dużej ilości promieni słonecznych, które nadały jej goryczy. Przed przygotowaniem sałatki, można również wyciąć zielone części oraz głąb, stanowiący wnętrze warzywa. W ten sposób pozbędziemy się mleczka, które jest odpowiedzialne za gorzki posmak cykorii.

Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że gorzka cykoria utraciła swój charakterystyczny smak, warto wykorzystać przytoczone już wcześniej pomysły. Warzywo można namoczyć w wodzie lub soli albo też zagotować chwilę w mleku, które wyciągnie z niej całą gorycz. Tak przygotowana cykoria sprawdzi się chociażby w połączeniu z pomidorkami koktajlowymi, świeżym ogórkiem, pęczkiem dymki, ostrą papryczką, dwiema garściami prażonego słonecznika oraz sosem, przygotowanym z wody, soku z limonki i dwóch łyżek oliwy i przyprawionym do smaku solą i pieprzem.

jak usunąć gorycz z cykorii

Cykoria z patelni – najprostsze danie, najlepszy smak

Cykoria na ciepło z pewnością podbije serca wielu z nas. Wystarczy tylko raz przekonać się do tego warzywa, by docenić jego smak. Przyrządzanie cykorii na patelni jest niezwykle proste. W tym celu można wykorzystać 8 cykorii, z których należy usunąć głąbiki, czyli wnętrze. Do przygotowania potrawy będzie potrzebna również 1 łyżka oliwy z oliwek, którą należy rozgrzać na patelni.

potrawa z cykorii

Na gorącą oliwę wykładamy cykorię, przekrojoną na pół. Ważne, aby była ona ułożona przecięciem do dołu. Całość należy przyprawić solą i pieprzem i smażyć, aż zacznie się zarumieniać. Proces ten trzeba powtórzyć z obu stron. Ostatnim etapem dania, jakim jest cykoria na ciepło, jest przyprawienie jej 50 ml octu balsamicznego. Całość należy smażyć jeszcze około 2 minuty i zjeść tuż po zdjęciu z patelni.