Jak rozpalić piec na ekogroszek?

Jak rozpalić piec na ekogroszek?

11 października, 2022 1 przez Redakcja

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Masz już za sobą zakup nowego pieca i jego instalację, więc z pewnością zastanawiasz się, jak rozpalić piec na ekogroszek? Rozpalanie pieca na ekogroszek nieco różni się od palenia w tradycyjnym kotle. Postępując zgodnie ze wskazówkami, z pewnością szybko opanujesz tą technikę i będziesz mógł w pełni korzystać z wygody, jakie przynosi to wyjątkowe rozwiązanie.

Piec na ekogroszek – co warto wiedzieć?

Piece groszkowe cieszą się nieustającą popularnością. Dotyczy to zwłaszcza modeli z automatycznym podajnikiem, które zapewniają komfort i wygodę użytkowania. Rozpalanie pieca na ekogroszek i załadowanie pojemnika surowcem sprawia, że odpowiednia temperatura może utrzymać się nawet przez kilka dni. Należy jednak pamiętać, że zakup takiego pieca to inwestycja na wiele lat. Dlatego też warto wziąć pod uwagę różne parametry, które pozwolą utrzymać w domu komfort cieplny. Należy sprawdzić również, czy producent pieca ma autoryzowany serwis w Polsce. Jeśli dokonałeś już zakupu, a urządzenie jest już zamontowane, wystarczy tylko wiedza jak rozpalić w piecu na ekogroszek, by cieszyć się ciepłem i komfortem użytkowania.

jak rozpalić w piecu z podajnikiem

Rozpalanie pieca na ekogroszek krok po kroku

Jak rozpalać w piecu z podajnikiem? Jak się rozpala piec na ekogroszek? Jak rozpalić piec na ekogroszek derfo? To pytania, na które odpowiedzi bardzo często wyszukuje się w sieci. Rozpalanie pieca z podajnikiem jest inne, niż rozpalanie kotła na węgiel. Dlatego też warto wiedzieć, jak rozpalać w piecu, by działanie było efektywne, skuteczne, a zarazem bezpieczne.

Rozpalanie pieca na ekogroszek: krok 1

Rozpalanie w piecu na ekogroszek należy rozpocząć od przygotowania opału i samego kotła. Rozpalanie pieca warto zacząć od upewnienia się, że opał jest suchy, bo tylko wtedy rozpalanie ekogroszku ma sens. Przed rozpaleniem należy również ustawić moc wentylatora, dostarczającego powietrze do komory, w której następuje spalanie. Teraz może nastąpić już uruchomienie pieca na ekogroszek.

Rozpalanie pieca na ekogroszek: krok 2

Rozpalanie kotła na ekogroszek powinno obejmować również sprawdzenie ewentualnych zanieczyszczeń, które mogą pojawić się w podajniku. Dodatkowo trzeba wiedzieć nie tylko jak rozpalać w piecu na ekogroszek ale także czym rozpalać w piecu, by nie popełnić żadnego istotnego błędu. Kiedy załadujemy już podajnik, można włączyć tryb pracy ręcznej. Pozwoli on na przeniesienie niezbędnej części opału do retorty.

Rozpalanie pieca na ekogroszek: krok 3

Jak rozpalić w piecu z podajnikiem? Teraz zadanie jest już bardzo łatwe. Wystarczy bowiem otworzyć drzwi i umieścić rozpałkę na ekogroszku. Jako rozpałkę możesz użyć chociażby papieru. Dopiero po rozpaleniu można włączyć tryb automatyczny. To najbardziej optymalny sposób na to, jak napalić w piecu na ekogroszek.

Rozpalanie pieca na ekogroszek: krok 4

Wiemy już, jak rozpalić piec na ekogroszek z podajnikiem. Teraz przyszła pora na regulację ustawień i parametrów. To również istotna część, jeśli chodzi o używanie tego rodzaju kotłów. Optymalne ustawienia odkryjesz wraz z doświadczeniem i umiejętnościami. Warto ich poszukiwać, by uzyskać najlepsze warunki cieplne. Rozpalanie w piecu z podajnikiem obejmuje również takie czynności, jak ustawienie czasu podawania paliwa i przestoju oaz mocy i czasu nadmuchu. Nowoczesny kocioł na ekogroszek z automatycznym rozpalaniem wymaga wyłącznie ustawienia pożądanej temperatury, do której samodzielnie dobierze resztę parametrów.

rozpalanie kotła na ekogroszek

Częste błędy popełniane podczas rozpalania pieca na ekogroszek

Wiemy już jak działa piec na ekogroszek i jak przebiega rozpalanie w kotle co. Warto jednak zapoznać się również z najczęstszymi błędami, by je wyeliminować. Najczęściej popełnianym jest używanie zawilgoconego opału, co powoduje słabszy ciąg, a w konsekwencji niższą temperaturę w pomieszczeniach. Jeśli mamy piec na ekogroszek automatyczne rozpalanie nie może mieć również miejsca bez wcześniejszego sprawdzenia ustawień sterownika i zanieczyszczeń w podajniku i kotle. Bez tego palenie może nie być efektywne, a komfort cieplny nie zostanie uzyskany.

Częstym źródłem problemów jest również niewłaściwe paliwo, jakie wykorzystujemy, posiadając piec na ekogroszek jak rozpalić w takim kotle? Jak sama nazwa wskazuje, jedynym słusznym paliwem jest opał, który produkowany jest z wysokokalorycznego węgla. Jest on bardzo wydajny, a jego użytkowanie efektywne. Niestety, często konsumentom proponowany jest ekogroszek z niewiadomych źródeł, po obniżonej cenie. Nie należy inwestować w tego typu produkty, gdyż z reguły odznaczają się one niską jakością, przy której trudno osiągnąć komfort cieplny dla domowników.

rozpalanie pieca na ekogroszek

Ile powinien spalać piec na ekogroszek?

Wszystko zależy od umiejętności palącego i jego wiedzy na temat tego, jak rozpalić piec na ekogroszek, ale również od powierzchni domu czy mieszkania, izolacji i mocy kotła. Dla przykładu, aby ogrzać do temperatury 21˚C 150 metrową powierzchnię, należy w ciągu doby spalić ok. 27 kg ekogroszku.

rozpalanie w kotle co

Czy ekogroszek będzie drożał?

Sezon 2021/22 przynosił stopniowy wzrost cen ekogroszku. Niestety, prognozy w dalszym ciągu nie są optymistyczne, a ekogroszek drożeje sukcesywnie, podobnie jak inne materiały opałowe.

 

Jaka jest żywotność pieca na ekogroszek?

Dobre piece na ekogroszek mogą działać nawet 20 lat. Zależy to od jakości produktu, ale również i o odpowiedniego ich użytkowania i wiedzy na temat tego, jak rozpalić piec z podajnikiem.

rozpalanie w piecu na ekogroszek

Jaki piec na ekogroszek wybrać?

Piece groszkowe charakteryzują się różnymi cechami i jakością. Warto wybrać taki, który wyposażony został w automatyczny podajnik ślimakowy, zdobywając jednocześnie wiedzę, jak rozpalić w piecu z takim rozwiązaniem. Lepiej zdecydować się również na kocioł do spalania wyłącznie ekogroszku, niż uniwersalny. Należy również dobrać moc pieca do powierzchni domu, by mógł on spełniać swoją rolę, zapewniając komfort cieplny domownikom.

 

Czy piece na ekogroszek będą zakazane?

Z pewnością zakazane będzie nazywanie opału ekogroszkiem, gdyż wg nowej ustawy określenie to wprowadza w błąd konsumenta sugerując, że kupuje on produkt ekologiczny. Przewiduje się również zakaz stosowania węgla w mieście od 2030 i na wsi w 2040 r. Dotyczy to również pieców na ekogroszek, choć jeszcze nie wiadomo, czy odpowiednie ustawodawstwo wejdzie w życie.