Miskant chiński Kleine Fontane

Miskant chiński Kleine Fontane

11 października, 2022 1 przez Redakcja
pochodzenieErnst Pagels Niemcy
grupa roślin
byliny
pokrój
kępiasty
barwa liści (igieł)
wielobarwne, pstre
rodzaj kwiatów
kwiatostan
pora kwitnienia
sierpień / wrzesień
nasłonecznienie
stanowisko słoneczne
wilgotność
umiarkowanie wilgotne
ph podłoża
roślina tolerancyjna
rodzaj gleby
próchniczna
walory
ozdobne z kwiatów
zastosowanie
ogrody / parki

Miskant Chiński Kleine Fontane to prawdziwa ozdoba przydomowych ogrodów, również tych minimalistycznych, skalniaków i zbiorników wodnych. Zachwyca szczególnie w sierpniu, choć jego zmieniający się wygląd cieszyć może oko przez cały rok. Przeczytaj gdzie zakupić i jak uprawiać tą wyjątkową roślinę i zaproś ją do swojego ogrodu.

Miskant chiński Kleine Fontane (Miscanthus chinensis)

Trawa miskant chiński na stałe wpisała się w krajobraz przydomowych akwenów wodnych, skalniaków i ogrodów. Nic dziwnego, bo niewiele jest roślin, które swoim wyglądem mogą zachwycać cały rok. A taką jest właśnie miskant chiński Kleine Fontane uprawa wymaga tylko niewielkich zabiegów, by móc podziwiać piękne, ozdobne liście oraz kwiaty, które pojawiają się już w sierpniu i zdobią roślinę aż do zimy.

Miskant chiński Kleine Fontane przywędrował do naszego kraju z dalekiego wschodu i, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej bywa spotykany w Chinach, ale również i w Japonii, gdzie naturalnie rośnie na podgórskich terenach. I choć przy innych miskantach odmiana ta jest nieco niższa, bo osiąga zaledwie 100 cm, warto zasadzić ją w swoim ogrodzie, bo wysokość kompensuje z pewnością wyjątkowym wyglądem i urokiem.

Miskant chiński Kleine Fontane uprawa

Jak uprawiać miskanta Kleine Fontane?

Jeśli chodzi o miskant chińska uprawa nie powinna przysporzyć większych problemów. By osiągnąć najlepszy efekt, warto wybrać jednak żyzne, wilgotne, ale przepuszczalne gleby i miejsca, w których roślinie nie zabraknie promieni słonecznych. Uprawa miskantów chińskich jest niewymagająca. Sprowadza się ona niemalże wyłącznie do podlewania rośliny co kilka dni w początkowych tygodniach. Wiosną należy z kolei przycinać kępę do wysokości, która nie przekracza 15 cm.

Warto pamiętać jednak, że miskant chiński Kleine Fontane to roślina inwazyjna. Co to oznacza w praktyce? Rozrasta się ona w sposób niekontrolowany i każdego roku zagęszcza się coraz bardziej. Młodsze rośliny należy zabezpieczyć przez zgubnymi skutkami mrozów. W tym celu trawa miskanta chińskiego powinna zostać u podstawy przysypana korą. Wraz z wiekiem roślina staje się odporna na niskie temperatury.

Miskant chiński Kleine Fontane wymagania

Zastosowanie miskanta Kleine Fontane

Miskant chiński rośnie szybko, choć nie osiąga imponujących rozmiarów. Zaletą odmiany Kleine Fontane jest przede wszystkim wczesny okres kwitnienia, który rozpoczyna się już w sierpniu i może potrwać nawet do zimy. Najczęściej roślinę tą sadzi się w grupach, choć zdarza się również, że jest ona sadzona pojedynczo. Miskant chiński Kleine Fontane sprawdzi się również jako roślina umieszczona w donicy lub też w ozdobnych pojemnikach.

Sadzonki miskanta Kleine Fontane najlepiej umieścić w pobliżu oczek wodnych i na skalniakach. Sprawdzi się zarówno jako pojedyncza ozdoba ogrodów minimalistycznych, jak i w masowych nasadzeniach sporych ogrodów naturalistycznych. Rośliny te stanowią również wspaniałe tło dla bylin, jak np. jeżówka i werbena patagońska. Jak widać, możliwości są tutaj naprawdę spore, a urok miskantów z pewnością przyciągnie wzrok i zachwyci niejedną osobę, odwiedzającą ogród o każdej porze roku.

Miskant chiński Kleine Fontane

Wymagania miskanta Kleine Fontane

Jeśli w swoim ogrodzie chcesz umieścić miskant chiński Kleine Fontane wymagania nie będą z pewnością żadną przeszkodą. Znajdź tylko nasłonecznione miejsce z żyzną, wilgotną i przepuszczalną glebą. Bo to właśnie odpowiednia ilość promieni słonecznych oraz dobrze dobrane podłoże stanowią podstawę sukcesu dla pięknej uprawy miskanta.

Trawa miskant chiński nie lubi zacienionych miejsc. Źle czuje się również na słabo przepuszczalnym podłożu, choć jest tolerancyjna względem pH gleby. Jeśli ziemia w ogrodzie nie do końca spełnia opisane wymagania, można ją nawozić i delikatnie podlewać, zwłaszcza przez pierwsze tygodnie, kiedy roślina zaczyna się korzenić. Miskanta chińskiego Kleine Fontane przycina się wiosnę. Wówczas kępę należy skrócić dość mocno, bo do wysokości nieprzekraczającej 15 cm.

miskant chiński odmiany

Gdzie sadzić miskanta Kleine Fontane?

Jak już zostało wspomniane, sadzonki miskanta Kleine Fontane najlepiej umieścić w nasłonecznionym lub ewentualnie w słabo ocienionym miejscu. Roślina, by się rozwijać, potrzebuje bowiem sporej ilości promieni słonecznych. Miskant chiński z pewnością doceni również żyzną glebę, choć żyzności może nadać jej również nawożenie, np. kompostownikiem. To wyjątkowo mało wymagająca roślina, która nie potrzebuje skomplikowanych czynności pielęgnacyjnych, sporego nawożenia i częstego podlewania.

Jeśli chodzi o miskant chińska uprawa najlepiej sprawdza się w minimalistycznych lub naturalistycznych ogrodach, w rabatach, skalniakach i w niedalekiej odległości od oczka wodnego, któremu roślina nadaje wyjątkowy charakter. Miskant chiński Kleine Fontane będzie również świetnym tłem dla bylin, tworząc wyjątkowe kompozycje, zachwycające niejednego pasjonata roślinnego piękna.

miskant chiński uprawa

Gdzie kupić sadzonki miskanta Kleine Fontane?

Trawa miskant chiński zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność, stając się ozdobą coraz większej liczby przydomowych ogrodów. Z tego względu z dostępem do sadzonek nie powinno być większego problemu. Sadzonki miskanta Kleine Fontane można kupić w dobrych szkółkach roślin ozdobnych oraz wszędzie tam, gdzie sprzedawane są ozdobne drzewa i krzewy.

Ci, którzy nie mają w pobliżu tego typu miejsc, mogą skorzystać również z zakupów internetowych. Jeśli marzy nam się miskant chiński odmiany rośliny, w tym również Kleine Fontane, kupić można chociażby na popularnych portalach aukcyjnych. Warto jednak rozważyć również zakup w internetowych sklepach ogrodniczych, cieszących się sporym zaufaniem klientów i zapewniających w pełni bezpieczną przesyłkę, co jest bardzo ważne w przypadku sadzonki miskanta Kleine Fontane.

sadzonki miskanta Kleine Fontane

Jaki rozstaw miskanta?

Miskant chiński Kleine Fontane osiąga wysokość 1 metra, choć w okresie kwitnienia może on mieć nawet 1,6 metra wysokości. Jego docelowa szerokość to z kolei 80-100 cm, co warto wziąć pod uwagę, planując sadzenie rośliny. Jeśli sadzimy miskant chiński Kleine Fontane rozstaw pomiędzy poszczególnymi roślinami musi wynosi m.in. 60 cm, by mogły one prawidłowo rosnąć i rozwijać się.

 

Inne odmiany miskanta chińskiego

Miskant chiński to najczęściej wybierana trawa z rodziny miskantów. Wielbicieli roślin przekonuje przede wszystkim efektywny kwiatostan i wygląd, który cieszy wzrok niemalże przez cały rok. Jeśli chodzi o miskant chińskiej odmiany różnią się m. in. barwą liści, wzrostem i terminem kwitnienia. Jedną ze zdecydowanie najmniejszych odmian jest miskant chiński Apache, który osiąga wysokość zaledwie 50 cm. Niewysoki jest również miskant chiński Gold Bar, choć roślina rośnie już często na wysokość 100 cm. Z kolei miskant chiński Morning Light dorasta nawet do 2 m i stanowi prawdziwą ozdobę rabat bylinowych, ogrodów i zbiorników wodnych.