Jakie gatunki traw warto wybrać do domowego ogródka?

Jakie gatunki traw warto wybrać do domowego ogródka?

14 lutego, 2023 0 przez Redakcja

Czy marzysz o bujnym, pięknym trawniku? Chcesz, aby doskonale prezentował przestrzeń wokół domu? Pragniesz, aby trawnik stał się miejscem, w którym będziesz chętnie przebywał z bliskimi osobami. Nie wiesz jednak, na który gatunek trawy warto się zdecydować? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

Jakie gatunki traw są dostępne w sklepach ogrodniczych?

Do najczęściej wykorzystywanych gatunków traw należą mieszanki: wiechlina łąkowa, rajgras angielski, kostrzewa czerwona, kostrzewa owcza i mietlica pospolita. Wybierając mieszankę powinieneś zwrócić uwagę na to, aby w jej składzie nie było tzw. traw pastewnych. Zrezygnuj również z mieszanek, które zawierają: życicę wielokwiatową, mieszańcową oraz westerwoldzką.  Na jakie mieszanki powinieneś zwrócić uwagę?

Trawy uniwersalne

Trawy uniwersalne nadają się do każdego ogrodu niezależnie od jego wielkości. Są odporne na niekorzystne warunki i żywotne. Dzięki temu mogą być stosowane na miejskich trawnikach i terenach rekreacyjnych. W składzie traw uniwersalnych występują m.in. dwie odmiany rajgrasu angielskiego i kostrzewy czerwonej.

Trawy sportowe

Trawy sportowe są znacznie bardziej wymagające od traw sportowych. Charakteryzują się szybkim wzrostem i wymagają częstego koszenia. Ich źdźbła są sprężyste i sztywne, dzięki temu są przystosowane do intensywnego użytkowania.

Trawy renowacyjne

Pomagają uzupełnić braki w istniejącym trawniki, podobnie jak trawy sportowe, renowacyjne trawy szybko rosną.

Kwietne łąki

Kwietne łąki są wzbogacone o nasiona roślin kwitnących.  Są łatwe w utrzymaniu, ponieważ nie wymagają częstego przycinania.  To mieszanka, która ma charakter ozdobny. W mieszance dostępne są nasiona roślin m.in. chabry, kończyna oraz maki.

Trawy ozdobne

Zdecyduj się na mieszankę traw ozdobnych, jeśli zależy Ci na tym, aby twój trawnik miał charakter bardzo dekoracyjny. Ma jednolitą, ciemnozieloną powierzchnię. Najczęściej wybierają trawy ozdobne osoby, które prowadzą ogród w stylu angielskim. Trawy ozdobne są niezwykle wymagającymi, ponieważ starannego strzyżenia do około wysokości 4 cm. Wyróżniają się wysoką odpornością na mróz.

Która z mieszanek traw sprawdzi się w twoim ogrodzie?

Do każdego ogrodu nadaje się inny gatunek traw.  Nie wiesz, który gatunek powinieneś posadzić w swoim ogrodzie? Oto kilka naszych podpowiedzi:

  • Wybierz trawnik rekreacyjny, jeśli chcesz posadzić trawę w ogródku. To gatunek, który świetnie rośnie na słońcu i w półcieniu. Kosi się go co 10 dni na 6 cm.
  • Nie sadź trawnika sportowego w przydomowym ogródku, ponieważ wymaga fachowej pielęgnacji.
  • Zdecyduj się na trawnik łąkowy, jeśli nie masz zbyt wiele czasu na dbanie o niego. Przycina się go jedynie kilka razy w roku.

Jaki termin jest najkorzystniejszy na posianie trawy?

Najlepszym czasem na zasianie trawy jest okres pod koniec lata tj. od połowy sierpnia aż do końca października.  W tym czasie gleba jest najwilgotniejsza. Dobrą porą na zasianie trawy jest również początek wiosny tj. koniec marca i początek kwietnia.

Jak powinieneś siać trawę?

Jeśli nie masz dużej powierzchni ziemi do zasiania, możesz to zrobić ręcznie. Wybrany obszar podziel na równe części i obsiej go taką samą ilością nasion. Następnie zagrab ziemię i zabezpiecz nasiona przed silnym promieniowaniem słonecznym. Utwardź deską całe podłoże, zabezpieczając je w ten sposób przed silnym wiatrem. Kiedy wykonasz wszystkie czynności, podlej zasiane nasiona rozproszonym strumieniem wody. Przez pierwsze dwa tygodnie, podlewaj trawę wodą nad ranem lub wieczorem, gdy nie ma palącego słońca.

Dostępne są różne gatunki traw. Koniecznie sprawdź http://target.com.pl/produkty/trawa-gracja.