Na czym polega termoizolacja garażu?

Na czym polega termoizolacja garażu?

5 stycznia, 2023 0 przez Redakcja

Nie da się zaprzeczyć, że ocieplane garaże są wygodniejsze w użytkowaniu. Niezależnie od tego, czy garaż stanowi integralną część budynku lub jest wolnostojący, odpowiednia termoizolacja przyczynia się wspomaga zachowanie odpowiedniej kondycji samochodu. W sezonie letnim i zimowym mamy do czynienia ze skrajnymi warunkami atmosferycznymi. W czasie upałów garaż jest narażony na nadmierne przegrzanie, a przy mrozach – na wychłodzenie. Poranny wyjazd z domu z lodowatym wnętrzem samochodu nie należy do przyjemnych, dlatego warto zastanowić się nad jak najszybszym ociepleniem garażu. Kolejną kwestią związaną z garażami przyłączonymi do domów jest wpływ na temperaturę całego obiektu. Nieocieplony i nieszczelny garaż może generować większe rachunki za ogrzewanie, a także niepotrzebny przeciąg w domu.

Ocieplanie wewnętrzne i zewnętrzne garażu

Pierwszym krokiem do odpowiedniego ocieplenia garażu jest obłożenie ścian, sufitu i podłóg materiałami termoizolacyjnymi. Najlepiej, gdy garaż będzie ocieplony zewnętrznie i wewnętrznie – taka praktyka zapewni przestrzeni skuteczną termoizolację. Najpopularniejszymi materiałami do termoizolacji pomieszczeń jest wełna mineralna i styropian. Do garażów murowanych znacznie częściej korzysta się ze styropianu, bo wykazuje on mniejszy spadek ciepłochronności przy wilgotnym powietrzu. Styropian można wykorzystać do zewnętrznego i wewnętrznego ocieplania garażu. 

Szczelność – podstawa termoizolacji garażu

Niezależnie od sposobu ocieplania garażu, efekt termoizolacji może zepsuć nieszczelne okno czy brama garażowa. Szczeliny wynikają z przestarzałych elementów konstrukcyjnych drzwi i okien, bądź źle dobranych produktów. Jeśli zauważasz, że w garażu jest częsty przeciąg, powodu tego zjawiska możesz szukać właśnie w nieszczelności. Stare bramy garażowe są często wyregulowane z zawiasów lub w całości nie łączą się z profilem bramy. Dzieje się tak najczęściej przy uchylnych bramach z ręcznie otwieranymi skrzydłami. Najlepszą bramą garażową do energooszczędnego garażu będzie brama segmentowa. Jej pionowe otwieranie i wyposażenie w uszczelki gwarantuje nie tylko komfort użytkowania, ale także doskonałą szczelność. 

Bramy garażowe o korzystnej termoizolacji 

Jednym z producentów bram garażowych do domów energooszczędnych jest ProHaus Zabrze. W ofercie firmy znajdziemy bramę Termo 60mm. Czym się wyróżnia? Brama posiada podwójne uszczelnianie panela w górnej i dolnej części. Panel jest złożony z blach stalowych cynkowanych ogniowo, a następnie lakierowanych. Ta kompilacja doskonale wpasowuje się w standardy garażów energooszczędnych. Wypełnienie z pianki poliuretanowej to dodatkowe wzmocnienie termoizolacji – materiał doskonale chroni przed zimnem i hałasem. ProHaus Zabrze oferuje wiele rodzajów bram garażowych na wymiar. Więcej znajdziecie na stronie internetowej producenta ProHaus Zabrze.