Sprzątanie biur i obiektów użyteczności publicznej – jaki sprzęt wybrać?
30 marca, 2023Schludny wygląd biura, urzędu czy innego obiektu użyteczności publicznej to jego wizytówka. Jak zadbać o czystość podłogi, oszczędzając na kosztach ludzkich i osiągając fenomenalny rezultat? Poznaj rozwiązania, które Ci w tym pomogą.
Sprzątanie biur i obiektów użyteczności publicznej:
- Trudności w sprzątaniu takich powierzchni
- Sprzątanie ręczne vs. maszynowe
- Najlepsze maszyny czyszczące do biur i obiektów użyteczności publicznej
Jakie trudności czekają przy sprzątaniu obiektów użyteczności publicznej?
Duże biura, urzędy i inne budynki pożytku publicznego są każdego dnia odwiedzane przez wiele osób. Nawet jeśli każda z nich będzie miała względnie czyste obuwie, to i tak pod koniec dnia podłoga będzie pełna piasku i innych luźnych zabrudzeń – a co dopiero w deszczowy dzień, gdy trudno nie ubłocić butów.
Z drugiej strony, w takich obiektach czysta posadzka stanowi synonim pewnego statusu i budzi skojarzenia z porządkiem również w innym wymiarze, tym niezwiązanym ze sprzątaniem zabrudzeń. Konieczne jest zatem częste czyszczenie posadzki, aby zawsze sprawiała czyste, schludne wrażenie.
Sprzątanie ręczne i wspomagane maszynami – co wybrać?
Tradycyjne podejście do sprzątania obiektów biurowych i pożytku publicznego zakłada zatrudnienie ekipy porządkowej, która będzie wykonywać wszystkie prace ręcznie. Choć tej metodzie nie można odmówić skuteczności, to jednak nie należy do najtańszych. W przypadku dużych budynków koszty ludzkie mogą okazać się bardzo wysokie.
Trzeba też wziąć pod uwagę, że sprzątanie zajmie sporo czasu i może kolidować z godzinami biurowymi lub przyjmowania petentów. Wiąże się to z dyskomfortem tak dla osób sprzątających, jak tych znajdujących się w tym miejscu w innym celu.
Włączając do pracy profesjonalne maszyny czyszczące, oszczędzisz sobie trudu. Sprzątanie przy ich użyciu trwa znacznie krócej, a do obsługi wystarczy jedna osoba, co znacząco obniża koszt utrzymania obiektu w czystości. Choć początkowo czeka Cię spory wydatek na zakup urządzenia, to jednak zwróci się on w stosunkowo krótkim czasie.
Jakie maszyny czyszczące wybrać do takich przestrzeni?
Wydawać by się mogło, że profesjonalne maszyny czyszczące są przeznaczone jedynie do sprzątania w wielkogabarytowych, przestronnych halach, po których można nimi wygodnie manewrować. W rzeczywistości okażą się też dobrym rozwiązaniem w przypadku mniejszych wnętrz lub takich, które są w większości zajęte meblami i sprzętem biurowym. Trzeba jednak wybrać odpowiedni sprzęt, który odnajdzie się w takiej przestrzeni.
Niezależnie od tego, czy masz do posprzątania open space z ustawionymi blisko siebie biurkami, czy też małe, indywidualne gabinety, w budynkach o takim przeznaczeniu najlepiej sprawdzą się modele bateryjne. Dlaczego? Brak kabla oznacza nie tylko łatwe jeżdżenie sprzętem pomiędzy wyposażeniem biurowym bez obawy o plątanie się przewodu. To także większe bezpieczeństwo dla osób postronnych, które mogą znajdować się w budynku podczas sprzątania – pracowników biurowych, petentów czy klientów.
Trafnym wyborem będzie też sprzęt spełniający kilka funkcji jednocześnie, taki jak np. szorowarka do mycia podłóg: http://szorowarki24.pl/kategoria-produktu/szorowarki/urzadzenia-jednotarczowce/. Takie urządzenie nie tylko myje posadzkę, ale też od razu ją osusza. Dzięki temu można po niej chodzić od razu po umyciu bez obawy o poślizgnięcie się na mokrej powierzchni.
Co więcej, tego typu szorowarki doskonale radzą sobie z czyszczeniem tak twardej posadzki, jak wykładziny dywanowej, wciąż często spotykanej w biurach i obiektach użyteczności publicznej. Sprostają też silnym zabrudzeniom, o które nietrudno w miejscu odwiedzanym codziennie przez dziesiątki, jeśli nie setki osób. Stanowią zatem uniwersalne rozwiązanie.