Bezpieczeństwo drzwi zewnętrznych – jaką klamkę drzwi wejściowych wybrać?

Bezpieczeństwo drzwi zewnętrznych – jaką klamkę drzwi wejściowych wybrać?

30 marca, 2023 0 przez Redakcja

Drzwi zewnętrzne powinno zapewniać bezpieczeństwo. To bardzo istotne, gdyż stanowią one pierwszą linię obrony przed włamywaczami oraz innymi zagrożeniami zewnętrznymi. Istnieje sporo czynników wpływających na bezpieczeństwo drzwi zewnętrznych. Jednym z nich jest dobór klamki.

Klamka do drzwi wejściowych – kwestie bezpieczeństwa

Wybór właściwej klamki do drzwi zewnętrznych ma bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa domu bądź mieszkania. Przede wszystkim powinna być ona zrobiona z solidnych i trwałych materiałów. Materiały odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków pogodowych będą zdecydowanie strzałem w dziesiątkę. Wysokiej klasy klamki do drzwi wejściowych zrobione są z aluminium, mosiądzu, brązu bądź stali nierdzewnej. Dzięki temu są wytrzymałe przez długi okres. Kolejną istotną kwestią jest to, że klamka zawsze powinna mieć blokadę wewnętrzną chroniącą przed przypadkowym otwarciem drzwi. Dzięki niej dom będzie zabezpieczony przed otwarciem przez osoby niepowołane do tego. Co istotne, klamka powinna mieć mechanizm osłaniający przed wytrychem. Uniemożliwi ona otwarcie drzwi przy użyciu narzędzi wykorzystywanych powszechnie przez włamywaczy. Kolejną ważną kwestią jest to, że klamka powinna być zainstalowana zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Właściwe osadzenie jej na drzwiach zapewni to, iż drzwi nie będą łatwe do sforsowania, co niestety jest często spotykane w polskich domach. 

Jaką wybrać klamkę do drzwi wejściowych?

Klamka drzwi wejściowych powinna cechować się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Takie modele są jednak droższe od tradycyjnych klamek, jednak są świetną inwestycją w dłuższej perspektywie. Dzięki nim można zwiększyć poziom bezpieczeństwa mieszkania oraz domu, co dla każdego powinno być kwestią priorytetową. Jeżeli celem jest kupno klamki do drzwi zewnętrznych, trzeba kierować się nie tylko estetyką, ale też poziomem bezpieczeństwa. Dlatego eksperci zalecają zainwestować w solidną i trwałą klamkę mającą właściwą ochronę przed otwarciem przez osoby nieupoważnione do tego. W ten sposób można uzyskać pewność, iż drzwi wejściowe są właściwie zabezpieczone i stanowią bardzo dobrą barierę przed włamywaczami. Wybór klamki uzależniony jest też od innych czynników. Mowa tutaj np. o stylu drzwi, materiale, preferencjach estetycznych czy budżecie. Dlatego przed podjęciem decyzji o kupnie konkretnej klamki do drzwi zewnętrznych, trzeba spojrzeć na temat jeszcze szerzej. Przede wszystkim należy zastanowić się, czy klamka ma być jedno- czy dwustronna. Okazuje się, że modele jednostronne są najczęściej tańsze, lecz nie zapewnią takiego samego poziomu bezpieczeństwa, jak np. modele dwustronne. Te drugie są zdecydowanie bezpieczniejsze, gdyż zostały wyposażone w blokadę wewnętrzną uniemożliwiającą otworzenie drzwi od strony zewnętrznej bez zastosowania klucza.

Wybór klamki do drzwi zewnętrznych – co jest istotne?

Każdy powinien zwracać uwagę na materiał, z którego została zrobiona klamka do drzwi zewnętrznych. Eksperci zalecają wybrać stal nierdzewną bądź mosiądz. Godne polecenia są też klamki zrobione z materiałów trwałych, odpornych na korozję. Warto również zwrócić uwagę na styl i kolor klamki. Powinna ona pasować do stylu drzwi i ogólnego wyglądu budynku mieszkalnego. Obecnie na rynku dostępne są klamki w różnych stylach. Mowa tutaj o modelach nie tylko tradycyjnych, ale też nowoczesnych. Dostępne są różne kolory i wykończenia, dlatego każda osoba wybierze produkt dostosowany do jej prywatnych preferencji. Kupując klamkę, bardzo istotne jest to, żeby była dopasowana do charakteru mieszkania oraz domu. Powinna tworzyć spójną całość z resztą elementów. Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na markę i jakość klamki. Modele pochodzące od uznanych firm zapewnią wysoką jakość i trwałość, a ponadto oferują gwarancję. Eksperci zalecają też kupować klamki wykonane wyłącznie z solidnych materiałów. Celem jest to, żeby posłużyły one przez długi okres. Wybór klamki zawsze powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji estetycznych, budżetu i przede wszystkim – poziomu bezpieczeństwa, jaki jest oczekiwany. Najlepiej przeanalizować wszystkie wymienione wyżej czynniki. Klamka do drzwi wejściowych powinna być:

– bezpieczna

– estetyczna

– zrobiona z trwałych materiałów

– dostosowana do indywidualnych preferencji 

– ergonomiczna

Klamka do drzwi zewnętrznych – jakie są inne istotne kwestie?

Klamka do drzwi zewnętrznych powinna być też ergonomiczna. Wygodne jej użycie to zdecydowanie jedna z priorytetowych kwestii. Okazuje się, że niektóre modele klamek wyposażone są w dodatkowe funkcje. Mowa tutaj na przykład o blokadzie bądź kluczu zwiększającym poziom bezpieczeństwa. Podczas wyboru klamki do drzwi zewnętrznych eksperci zalecają też zwrócić uwagę na sposób jej montażu. Każdy powinien wiedzieć, że niektóre modele klamek wymagają specjalnego osprzętu, który musi być zamontowany na drzwiach przed zamontowaniem klamki. Inne natomiast są bardziej uniwersalne i można je zamontować na większości drzwi. Trzeba pamiętać o tym, że klamka do drzwi zewnętrznych to bardzo istotny element wyposażenia każdego domu oraz mieszkania. Wpływa on na poziom bezpieczeństwa oraz na estetykę wnętrza. Odpowiednio dobrany model klamki powinien być nie tylko funkcjonalny, ale również trwały. Co więcej, ma też odpowiadać indywidualnym preferencjom estetycznym. Z tego powodu trzeba poświęcić nieco czasu na dobór właściwego modelu. Klamka ma spełnić oczekiwania i zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jeżeli mowa o tej drugiej kwestii, to istotny jest też sposób montażu klamki. Powinny być one montowane w sposób trwały i solidny. Celem jest zapobiegnięcie ich  wyrywaniu lub demontażowi przez złodziei. Montaż klamki powinien być wykonywany przez specjalistów, którzy posiadają odpowiednie narzędzia i doświadczenie w tym zakresie. Dobrze dobrana klamka do drzwi zewnętrznych posłuży przez wiele lat. Bardzo ważne jest to, żeby klamka była ona najlepszej klasy, dlatego warto ją kupić w cenionym sklepie branżowym.

Partnerem artykułu jest fernand.pl