
Klocki hamulcowe, jak często je wymieniać? Co świadczy o tym, że klocki się kończą?
17 marca, 2023Hamowanie na drodze to niezwykle istotny aspekt jazdy samochodem i w tym zakresie nigdy nie można pozwolić sobie na żaden kompromis. Sprawnie działający układ hamulcowy – w tym również klocki hamulcowe, to gwarancja bezpieczeństwa na drodze, zarówno naszego, jak i pozostałych uczestników ruchu. Jak często zatem należy wymieniać klocki hamulcowe? I jakie są oznaki, że najwyższy czas na wymianę? Już odpowiadamy!
Klocki hamulcowe – kontrola ich stanu i wymiana
Systematyczna kontrola stanu i wymiana klocków hamulcowych wynika z faktu, że jest to część eksploatacyjna, która po prostu z czasem się zużywa. Nie ma jednego, konkretnego interwału wymiany klocków hamulcowych, gdyż o tym, jaką żywotność mają klocki hamulcowe (www.ucando.pl/k/klocki-hamulcowe/U020101), w dużej mierze decydują czynniki indywidualne, takie jak:
- technika hamowania
- styl jazdy
- rodzaj zastosowanych okładzin
- stan pozostałych podzespołów wchodzących w skład układu hamulcowego (szczęki hamulcowe oraz tarcze)
Co do regularnej kontroli stanu klocków hamulcowych, to producenci zazwyczaj zalecają dokonanie przeglądu ich stanu przynajmniej co około 10 – 16 tysięcy kilometrów, a wymianę co 30 – 60 tysięcy kilometrów. Ewentualnie taki przegląd należy przeprowadzić raz na pół roku.
Oznaki zużycia klocków hamulcowych
Tym, co z pewnością jest pocieszające, to fakt, że zużyte klocki hamulcowe dają dość charakterystyczne oznaki, które pozwalają kierowcy szybko zareagować i dokonać ich wymiany. Do takich najczęstszych i najbardziej oczywistych sygnałów wskazujących na zużycie się klocków hamulcowych lub usterek z nimi związanych, należą:
- Niepokojące dźwięki w czasie hamowania, takie jak piszczenie, skrzypienie czy chrobotanie.
- Odczuwalne drżenia lub wibracje, które można czuć zarówno na kierownicy, jak i na pedale hamulcowym.
- Wydłużenie drogi hamowania – hamulce gorzej działają.
- Nagrzewanie się felgi – brak ciernej warstwy hamulca podwyższa temperaturę tarcia w trakcie hamowania, co sprawia, że felga staje się ciepła lub gorąca.
Każda z powyższych oznak może występować samodzielnie lub łącznie. Jeśli w przypadku naszego samochodu zaczynają pojawiać się tego typu objawy, konieczna jest natychmiastowa kontrola stanu klocków hamulcowych i zapewne ich wymiana na nowe.
Jakie klocki hamulcowe wybrać?
W motoryzacji stosowane są aktualnie różne klocki hamulcowe. Do najbardziej powszechnych i uniwersalnych zaliczają się tzw. klocki hamulcowe organiczne. Są to dość tanie podzespoły. Dla bardziej wymagających dostępne są nowoczesne klocki hamulcowe ceramiczne. Oba rodzaje klocków znaleźć można w sklepie internetowym Ucando.pl, na tym jednak nie koniec!
Zawsze przy wyborze klocków hamulcowych do swojego auta należy kierować się zaleceniami producentów (np. nr OEM), ponieważ są to części, które muszą być kompatybilne z pozostałymi elementami układu hamulcowego, takimi jak tarcze czy szczęki. Ponadto warto zaznaczyć, że klocki hamulcowe zawsze wymienia się kompleksowo w obu kołach na jednej osi. Jeśli zatem starły się klocki tylko przy jednym kole, to należy wymienić klocki hamulcowe na nowe egzemplarze również na drugim.