Jaki jest dopuszczalny wiek opon w Polsce?
14 marca, 2023Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Za bezpieczeństwo w poruszaniu się samochodów na drogach odpowiada wiele elementów, ale jednym z najważniejszych są opony. Zużyty bieżnik może np. prowadzić do poślizgów, a upływ czasu i niewłaściwa eksploatacja ogumienia do pęknięcia, które stanowi poważne zagrożenie w ruchu drogowym, zwłaszcza przy dużej prędkości. Czy polskie prawo określa, po ilu latach należy wymienić opony na nowe? Jak sprawdzić ich wiek? Na co zwrócić uwagę, kontrolując stan ogumienia? Mamy garść przydatnych informacji.
Ile lat mogą mieć opony w Polsce?
Przepisy prawa nie regulują terminu, po którego upływie opony samochodowe nie będą już dłużej nadawały się do użytku. Wszystkie dostępne na ten temat informacje należy traktować jedynie jako zalecenia, a nie niepodważalne zasady.
Ogólnie uważa się, że rocznik opony nie powinien być starszy niż 10 lat. Starsze modele mogą być narażone na uszkodzenia, które nie są widoczne gołym okiem. Guma pod wpływem czasu, eksploatacji i warunków atmosferycznych ulega starzeniu, co może prowadzić do zmniejszenia przyczepności na drodze, a co za tym idzie do zwiększenia ryzyka wypadku drogowego. Nie ma jednak obowiązku wymiany opon na nowe, gdy tylko minie 10 lat od daty produkcji danego modelu. Wszystko będzie zależeć od jego stanu technicznego i indywidualnej decyzji właściciela pojazdu.
Co więcej, warto podkreślić, że nawet do nowych samochodów trafiają opony, które liczą już sobie 2-3 lata. Dotyczy to zwłaszcza ekskluzywnych, drogich i limitowanych modeli, produkowanych w ograniczonej liczbie egzemplarzy. Nie trzeba więc obawiać się, jeśli na zamówionej przez Internet oponie data produkcji będzie wskazywała na rok inny niż bieżący. Taki model to wciąż pełnowartościowy towar.
Jak sprawdzić rok produkcji opony?
Nie jest to wcale skomplikowana procedura. Rocznik opony znajduje się na jej boku. Aby sprawdzić dokładną datę produkcji, należy znaleźć cztery cyfry oznaczenia DOT (Department of Transportation). Pierwsze dwie oznaczają tydzień roku, w którym powstał dany model, a dwie ostatnie cyfry mówią nam, w którym roku prowadzona była produkcja. Dla przykładu – liczba 2123 informuje, że opona została wyprodukowana w drugiej połowie maja (21 tydzień) 2023 roku.
W jaki sposób kontrolować stan opon?
O wiele ważniejszy dla bezpieczeństwa i komfortu podróżowania pojazdem będzie stan techniczny ogumienia. Warto regularnie go sprawdzać bez względu na rocznik opony, by uniknąć niepożądanych zdarzeń, jak np. pęknięcia czy utrata przyczepności. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na bieżnik. Jego minimalna głębokość wynosi 1,6 mm – można to sprawdzić za pomocą specjalnego miernika. Jednak producenci zalecają, aby nie czekać do osiągnięcia tego poziomu i wymienić zużyte modele na nowe nieco wcześniej.
Innym ważnym czynnikiem, który warto mieć na uwadze podczas bieżącej eksploatacji, jest ciśnienie w oponach. Powinno być ono zgodne z zaleceniami producenta. Utrzymywanie go na odpowiednim poziomie (przeciętnie w samochodzie osobowym to od 2,2 do 2,5 bara) pomaga zachować prawidłowe osiągi pojazdu, zmniejsza zużycie paliwa i wydłuża żywotność opon.
Należy także podczas kontroli opon zwracać uwagę na ich ogólne zużycie oraz takie sygnały ostrzegawcze jak: przetarcia, niewielkie pęknięcia, zarysowania czy obecność ciał obcych w ogumieniu. Wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na żywotność opony i być podstawą problemów na drodze.