Deski trójwarstwowe a deski lite – co je różni, a co łączy?

Deski trójwarstwowe a deski lite – co je różni, a co łączy?

22 grudnia, 2022 0 przez Redakcja

Jeśli bierze się pod uwagę zakup deski, najczęściej jest problem, którą wybrać – litą czy trójwarstwową? By dokonać dobrego wyboru, dobrze jest porównać oba rozwiązania. Sprawdź więc, czytając ten artykuł, które deski będą dla ciebie odpowiednie.

Jak to jest deska lita?

Wybierając deskę litą, musisz wiedzieć, że jest ona zrobiona z jednego kawałka drewna, jej przekrój zaś podzielić można na:

  • spód;
  • część pióro wpustu;
  • górną warstwę użytkową.

Deski lite wykonane są najczęściej z dębu lub jesionu, jeśli chodzi o drewno rodzime. Występują również w drewnie egzotycznym np. orzech amerykański lub merbau.

Najczęściej deski lite mają grubość od 15 do 22 mm, ich szerokość zaczyna się od 90, a kończy na 200 mm, natomiast ich długość od 600 do 2500 mm.

Podłogi lite obecnie nieco straciły na popularności na rzecz desek warstwowych.

Zalety desek litych

Dużą ich zaletą jest możliwość wielokrotnego cyklinowania. Największą zaletą desek litych, w porównaniu do desek warstwowych, jest grubsza warstwa użytkowa, która wynosi od 7 do 10 mm. Dla porównania grubość obłogu desek warstwowych waha się od 2,5 do 6 mm.

Położenie desek litych to gwarancja długoletniej podłogi.

Deski trójwarstwowe i ich właściwości

Deski trójwarstwowe to wyrób cieńszy od desek litych, słynące z większej stabilności wymiarowej. Deski warstwowe są bardziej odporne na zmianę wilgotności, nadają się ze względu na swoją grubość jako podłoga przy ogrzewaniu podłogowym. Ich budowa to trzy naprzemiennie ułożone warstwy.

Deski trójwarstwowe to rozwiązanie bardzo praktyczne pozwalające na stworzenie drewnianej podłogi stosunkowo niskim kosztem. Jak sama nazwa wskazuje, składają się z trzech warstw, gdzie pierwsza z nich to drewno szlachetne o wysokich parametrach technicznych i walorach estetycznych. Pozostałe dwie warstwy to zazwyczaj gatunki tańszego drewna połączone z sobą w taki sposób, by maksymalnie zniwelować odkształcanie się desek.

Zalety podłogi trójwarstwowej

Do niezaprzeczalnych zalet desek trójwarstwowych zaliczyć trzeba:

– są tańsze od desek litych;

– są bardziej stabilne wymiarowo;

– można je stosować w przeciwieństwie do podłóg litych w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym wodnym;

– dają wyższy komfort cieplny niż np. podłogi kamienne czy z gresu.

Wybór rzecz jasna należy do Ciebie, bo to Ty wiesz, jakie są Twoje potrzeby. Wybierając deski trójwarstwowe, sprawdź, z jakiego drewna powstały i jakie wierzchnie wykończenie zastosowano.

Zarówno deski lite jak i warstwowe dostępne są w Salonach Podłóg Superparkiet w dużej ilości odcieni i wzorów.