Ergonomiczne, zgodne z przepisami i designerskie – oświetlenie biura jak z katalogu
1 lutego, 2023Oświetlenie do biura to coś więcej niż kable ukryte w suficie i żarówka w modnej oprawie. Jeśli zostanie odpowiednio zaprojektowane i dobrane, może działać jak kawa – rano pomoże się rozbudzić, a w ciągu dnia utrzymać koncentrację i mobilizację. Sprawdź, o czym pamiętać, tworząc oświetlenie do biura, i jakie lampy wybrać, aby wykorzystać pełen potencjał światła.
Oświetlenie ogólne do biura
W każdym biurze – zarówno tym niewielkim, jak i zajmującym dużą przestrzeń typu open space – najważniejszym rodzajem oświetlenia jest oświetlenie ogólne, czyli sufitowe. Jego zadanie to równomierne rozświetlenie całego pomieszczenia, tak, aby światło docierało do wszystkich jego zakamarków. Projektując rozmieszczenie lamp, warto zawczasu przemyśleć ustawienie biurek, gdyż oprawy nie powinny znajdować się bezpośrednio nad blatami. Odbite światło mogłoby powodować nieprzyjemne olśnienia wzroku i obniżać komfort pracy.
Ile opraw powinno tworzyć oświetlenie do biura? Niestety nie można podać uniwersalnego rozwiązania, bo wszystko zależy od wielkości i układu pomieszczenia. Warto jednak przyjąć zasadę, że lepiej przewidzieć za dużo punktów świetlnych niż za mało. Niedostatek światła to spory problem, a ewentualny remont – duży koszt.
Lampy sufitowe biurowe – te oprawy sprawdzą się najlepiej!
Jakie lampy sprawdzą się najlepiej w funkcji oświetlenia ogólnego? Możliwości jest sporo, a wybór asortymentu na tyle duży, że bez problemu znajdziesz oprawy, które będą nie tylko funkcjonalne i wydajne, ale też dopasowane do aranżacji biura.
Praktyczne oświetlenie biurowe – lampy szynowe
Rozwiązaniem, które w ostatnim czasie cieszy się ogromną (i wciąż rosnącą!) popularnością, jest oświetlenie szynowe, które składa się ze specjalnych listew, zwanych szynoprzewodami, i montowanych na nich oprawach, zwykle mających formę reflektorów. Jeszcze do niedawna takie lampy stosowano wyłącznie w sklepach, hotelach czy na halach przemysłowych. Dziś coraz częściej pojawiają się w biurach, a nawet prywatnych domach i mieszkaniach.
Ogromnym atutem oświetlenia szynowego jest możliwość swobodnej adaptacji. Z szynoprzewodów można tworzyć dowolne układy, a oprawy przesuwać po listwach i kierować strumień światła w różne strony. Dzięki temu, nawet jeśli w biurze zajdzie przemeblowanie i stanowiska pracowników zostaną przeniesione w inne miejsca, oświetlenie nadal będzie dobrze spełniać swoje funkcje.
Oprócz tego oprawy szynowe wyróżniają się nowoczesnym, ale minimalistycznym designem, co sprawia, że będą doskonałym rozwiązaniem do każdego biura.
Oświetlenie do biura – designerskie oprawy wiszące
Zróżnicowaną stylistyką charakteryzują się także inne oprawy, które idealnie sprawdzą się w funkcji oświetlenia do biura – lampy wiszące. Ich zaletą jest możliwość regulacji wysokości, na jakiej wiszą, co sprawia, że będą świetnym wyborem do wysokich pomieszczeń, na przykład w kamienicach.
Do oświetlenia niewielkiego wnętrza wystarczy pojedyncza lampa sufitowa biurowa, umieszczona na środku sufitu. W biurze o większym metrażu konieczne stanie się zastosowanie kilku opraw. Najlepiej rozmieścić je tak, aby znalazły się nad każdym stanowiskiem pracy – dzięki temu przestrzeń zostanie skutecznie oświetlona. Choć tutaj ważna uwaga: blaty biurek powinny być matowe, nie błyszczące. W przeciwnym wypadku światło będzie się od nich odbijać, wywołując nieprzyjemne olśnienia.
A jakie lampy wiszące sprawdzą się najlepiej w biurowym zastosowaniu? Popularnym wyborem jest oprawa podłużna w formie listwy lub belki, która emituje światło na całej swojej długości, co sprawia, że zapewnia szeroki strumień świetlny. Dzięki takiej konstrukcji jest zarówno efektowna, jak i efektywna – świetnie prezentuje się nad biurkiem i skutecznie oświetla przestrzeń. Podobny rezultat daje lampa wisząca potrójna, czyli z 3 źródłami światła umieszczonymi na jednej listwie.
Minimalistyczne oświetlenie do biura – plafony i oprawy podtynkowe
W funkcji oświetlenia do biura dobrze sprawdzą się także plafony i oprawy podtynkowe. To jedne z najbardziej minimalistycznych, a jednocześnie najbardziej praktycznych lamp. Zajmują minimum miejsca i nie rzucają się w oczy, dzięki czemu pasują do wielu różnych aranżacji.
Jakie lampy do biura? Pamiętaj o oświetleniu miejscowym
Uzupełnieniem oświetlenia górnego w biurze powinno być oświetlenie miejscowe – lampy biurkowe ustawione na każdym stanowisku pracy. Spełniają ważną funkcję: pozwalają dopasować oświetlenie do aktualnych potrzeb wszystkich pracowników. Szczególnie przydają się jesienią i zimą, gdy dzień jest krótki. Lampy sufitowe mogą wówczas nie zapewniać odpowiedniego doświetlenia biurek.
W funkcji oświetlenia miejscowego najlepiej sprawdzą się lampy biurkowe z ruchomym ramieniem, które można precyzyjnie regulować.
Jakie oświetlenie do biura? Zgodne z przepisami!
Prawidłowe oświetlenie miejsca pracy przy komputerze powinno być także zgodne z przepisami. Kwestię tę reguluje § 26. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, który mówi, że w pomieszczeniach pracy powinno być zapewnione oświetlenie elektryczne o parametrach zgodnych z polskimi normami: PN-EN 12665:2008 oraz PN-EN 12464-1:2011. Jakie to normy?
Podstawowym parametrem, który należy mieć na uwadze, tworząc oświetlenie biura, jest poziom natężenia światła – powinien wynosić co najmniej 500 lx.
Dodatkowo przepisy mówią, że światło biurowe powinno swoją charakterystyką przypominać światło dzienne, stąd ważna jest jego temperatura barwowa – najlepszym wyborem będą żarówki o temperaturze barwowej 4000 K. Znaczenie ma także współczynnik oddawania barw (CRI). Im jest wyższy, tym barwy oświetlonych przedmiotów zostają dokładniej odwzorowane. W pomieszczeniach biurowych światło powinno mieć CRI wyższe niż 80.
Oświetlenie to niezwykle ważny element wyposażenia biura. Podczas pracy z dokumentami i przy komputerze wzrok szybko się męczy, więc światło o odpowiednich parametrach jest niezbędne, aby zapewnić optymalny komfort. Lampy, które idealnie uzupełnią biurową aranżację, znajdziesz na karel2.pl.
Źródło zdjęć: karel2.pl, unsplash.com