Jak często czyścić kuwetę dla kota?
26 września, 2018Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Nawet jeśli zbierasz żwirek codziennie, musisz również regularnie wymieniać żwirek swojego kota. Nawet najlepszy żwirek nie zbryla się idealnie, co oznacza, że pewna ilość moczu i kału pozostaje zawsze po zebraniu żwirku przez kota. Z czasem ten mocz i kał przyczynia się do powstawania nieprzyjemnych dla kota zapachów w kuwecie.
Czyszczenie kuwety codziennie
Chociaż nie musisz zbierać kupy do plastikowej torby po każdej wpłacie, jak właściciel psa, będziesz musiał przyjąć rutynę konserwacji polegającą na wygarnianiu kłaczków moczu i kału oraz dokładnym wymienianiu i czyszczeniu kuwety regularnie. Sposób czyszczenia i konserwacji kuwety zależy od sytuacji.
Czyszczenie kuwety nie jest ulubionym zajęciem wielu właścicieli kotów, ale jak często należy czyścić kuwetę kota? Koty są wspaniałymi zwierzętami domowymi, nie tylko dlatego, że są lojalne i urocze, ale również dlatego, że nie trzeba ich wyprowadzać na zewnątrz wiele razy dziennie, aby sobie ulżyć. Z drugiej jednak strony, musisz czyścić ich kuwety, które czasami mogą mieć nieprzyjemny zapach i być obrzydliwe. Jeśli nie czyścisz kuwety regularnie, to nie tylko ona staje się nieprzyjemna, ale również Twój kot nie lubi załatwiać się w brudnej kuwecie i może zacząć załatwiać swoje sprawy w Twoim domu.
Czyszczenie kuwety co drugi dzień
Jeśli trzymasz kuwetę w szafie lub w łazience, upewnij się, że drzwi są otwarte z obu stron, aby zapobiec uwięzieniu lub zamknięciu kota w środku. W zależności od lokalizacji, możesz rozważyć wycięcie otworu w drzwiach szafy i dodanie drzwiczek dla zwierząt.
Jeśli Twój kot zaczyna załatwiać się poza kuwetą, pierwszym telefonem powinien być zawsze lekarz weterynarii. Wiele schorzeń może powodować zmiany w nawykach kota dotyczących korzystania z kuwety. Jeśli lekarz weterynarii zbada kota i stwierdzi, że jest zdrowy, może to być problem behawioralny, który należy rozwiązać.
Dostępna jest szeroka gama kuwet, które oferują wygodę i automatyzację sprzątania kociego żwirku. Uwaga kupujący: niektóre z tych funkcji mogą uniemożliwić kotu korzystanie z kuwety, więc jeśli Twój kot jest przyzwyczajony do tradycyjnej skrzynki, najlepiej trzymać się tego, co zna.
Czyszczenie kuwety raz w tygodniu
Dwa razy w tygodniu to ogólna wytyczna dotycząca wymiany żwirku z gliny, ale w zależności od okoliczności może być konieczna wymiana co drugi dzień lub tylko raz w tygodniu. Jeśli czyścisz kuwetę codziennie, możesz potrzebować wymiany ściółki co dwa do trzech tygodni. Jeśli zauważysz nieprzyjemny zapach lub jeśli duża część ściółki jest mokra lub zbita, czas na zmianę. Po każdej wymianie ściółki należy wyszorować kuwetę. Do czyszczenia używaj łagodnego płynu do naczyń, ponieważ produkty z amoniakiem lub olejkami cytrusowymi mogą zniechęcić kota, a niektóre środki czyszczące są dla niego toksyczne.
Według Pet Health Network, powinieneś sprzątać kuwetę swojego kota raz do dwóch razy dziennie, w zależności od tego, jak często z niej korzysta. Co najmniej, zalecają oni zbieranie kuwety kota co drugi dzień. Innym czynnikiem, który wpływa na częstotliwość czyszczenia kuwety jest ilość posiadanych kotów. Jeśli posiadasz kilka kotów, będziesz musiał zbierać ich kuwety częściej niż w przypadku jednego kota. Poza częstym opróżnianiem kuwety, powinieneś także wyszorować samą kuwetę i wymieniać żwirek co miesiąc lub kilka razy w roku. Dzięki temu kot będzie miał czyste miejsce do załatwiania się, a Twój dom będzie pachniał świeżością.
Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś całkowicie wymieniać żwirek dla swojego kota co jeden do czterech tygodni. Jeśli z kuwety korzysta kilka kotów, konieczna może być cotygodniowa wymiana. W przypadku kuwety, która znajduje się w mało uczęszczanym miejscu w domu i jest rzadko używana, dopuszczalna jest comiesięczna wymiana żwirku. Wymieniaj żwirek swojego kota, gdy tylko zauważysz, że żwirek zaczyna wydawać się „brudny”, nawet po wygarnianiu.