Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie felg aluminiowych?

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie felg aluminiowych?

2 marca, 2023 0 przez Redakcja

Felgi aluminiowe są chętnie wybierane przez klientów z uwagi na bardzo dobre parametry użytkowe oraz estetyczny wygląd. Jeśli jednak chcesz, by spełniały swoją funkcję, jak należy, musisz felgi precyzyjnie dobrać, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo i komfort jazdy. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie felg aluminiowych – przeczytasz poniżej.

Dlaczego zazwyczaj wymienia się felgi stalowe na aluminiowe?

Powód wymiany felg stalowych na aluminiowe jest zazwyczaj jeden – względy estetyczne! Alufelgi prezentują się w samochodach dużo lepiej niż felgi stalowe. Kupując alufelgi, pamiętaj, by nie wybierać ich jedynie z powodu super wyglądu lub atrakcyjnej ceny.

Odpowiednio dobrane felgi aluminiowe sprawią, że twój komfort jazdy wzrośnie, a felgi zadziwią cię trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Najlepiej byłoby zwrócić się o pomoc do warsztatu samochodowego, takiego, jak AutoOpony.com zajmującego się sprzedażą felg aluminiowych i stalowych, oraz opon. Warsztat znajduje się w Warszawie, ale jego oferta skierowana jest do klientów w całej Polsce (z dostawą w 24 godziny) tak jak i doradztwo wyspecjalizowanych profesjonalistów.

W jaki sposób dobrać felgi aluminiowe?

Przeglądając i wybierając z asortymentu AutoOpony.com zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów:

  • szerokość felgi, która musi być zgodna z szerokością opon;
  • średnica felgi, którą trzeba z kolei dopasować do wielkości kół;
  • otwory mocujące, czyli tzw. rozstaw śrub musi pasować do budowy piasty;
  • średnica otworu centralnego, najlepiej, aby była dopasowana do piasty, niemniej może być skorygowana przy pomocy pierścieni centrujących;
  • odsadzenie felgi – ET (offset) jest to parametr, który określa odległość pomiędzy płaszczyzną symetrii a płaszczyzną montażową. Im liczba ET jest niższa, tym felga bardziej wystaje na zewnątrz, odwrotnie zaś powoduje, że felga wchodzi bardziej w nadkole.

Czy można manewrować parametrem ET?

Według polskiego prawa koło nie może wystawać poza obrys karoserii. Warto więc pamiętać, że aby bezpiecznie zmniejszyć lub zwiększyć ET trzeba przestrzegać praktyki, by różnica nie była większa niż 1% wartości seryjnej.

Wygląd jest ważny

Wygląd felg aluminiowych faktycznie dla kierowców jest bardzo ważny, ale dobrze byłoby, by to kryterium ustawić na końcu listy. Zresztą asortyment felg aluminiowych jest na tyle bogaty, że każdy spokojnie wybierze coś interesującego dla siebie.

Przy wyborze zwróć uwagę także na wzór felg aluminiowych, pamiętając, że im bardziej skomplikowany, tym i pielęgnacja będzie trudniejsza. Wybierając kolor, weź pod uwagę, że na srebrnych felgach najmniej widać zabrudzenie.