Co zrobić z cykorii?

Co zrobić z cykorii?

15 września, 2018 0 przez Redakcja

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Cykoria lub cykoria to roślina, która w wielu krajach jest powszechnie uprawiana jako roślina zbożowa. W niektórych krajach uprawiana jest również jako zioło lecznicze. Liście rośliny cykorii są używane do tworzenia napoju w Europie od czasów średniowiecza. Korzenie rośliny mogą być wykorzystywane do produkcji cukru i skrobi. Liście mogą być używane do tworzenia barwników i leków.

Pomysły na potrawę z cykorii?

Liście cykorii są używane do produkcji napoju w Europie od czasów średniowiecza. Są one gorzkie i cierpkie z gorzkim i cierpkim posmakiem; posmak ten jest spowodowany wysoką zawartością kwasów chinowych i apiosolowych znajdujących się w liściach. Gorzki i cierpki posmak można zmniejszyć dodając do przepisu miód. Liście można również zamrozić i wykorzystać do stworzenia kostek lodu, którymi można się cieszyć w upalne dni.

Jak przyrządzić cykorię żeby nie była gorzka?

Korzenie cykorii mogą być wykorzystywane do produkcji cukru i skrobi. W niektórych krajach są one również używane jako zioło lecznicze. Właściwości lecznicze cykorii obejmują właściwości demulgujące, emolientowe i przeczyszczające. Nasiona rośliny są jadalne, ale mają gorzki smak. Nasiona zawierają śluz, tłuszcz i białko, co czyni je ważnym źródłem pożywienia dla zwierząt. Są również ważnym źródłem oleju do gotowania, paliwa i smaru do maszyn.

Jak przyrządzić cykorię?

Barwnik z cykorii

Liście rośliny cykorii mogą być wykorzystywane do tworzenia barwników. Czarne liście cykorii są od wieków używane w Europie jako substytut kawy w latte z cykorii i innych napojach kawowych. Innym zastosowaniem liści jest owijanie nimi jedzenia podczas grillowania i imprez na świeżym powietrzu. Zielonkawy kolor liści pochodzi od chlorofilu, który nadaje im żywy zielony wygląd.

Gdzie można kupić cykorię?

Podsumowanie

Cykoria czyli brassica alicuia to gatunek jednorocznego zioła o licznych zastosowaniach – szczególnie liście i korzenie jej systemu korzeniowego. Ma gorzki smak i cierpki posmak dzięki wysokiej zawartości kwasów chinowego i apiosolowego, które znajdują się w jej liściach. Liście mają właściwości lecznicze ze względu na zawartość goryczy i substancji ściągających, co sprawia, że są idealnym zamiennikiem leków ziołowych, takich jak żeń-szeń czy yerba mate, gdy są używane świeże lub mrożone.

Czym jest cykoria?