Jak przyrządzić cykorię?

Jak przyrządzić cykorię?

15 września, 2018 0 przez Redakcja

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Słowo cykoria pochodzi od greckiego słowa kichiria, które oznacza karłowaty lub krótki. Roślina ta posiada również francuską nazwę – canavé oraz niemiecką – Kaffir-Kresse. Słowo kaffir to synonim Afryki, a Kresse to niemieckie słowo oznaczające zioło. Na świecie uprawia się co najmniej pięć rodzajów cykorii. Są to C. sativum, C. endivia, C. birofendicus i C: biacoides. Potoczna nazwa tego jadalnego rodzaju cykorii to również endywia kędzierzawa lub srebrny liść. Niektórzy nazywają ją rzodkwią końską w zależności od formy, jaką przyjmuje.

Jak dobrze przyrządzić cykorię?

Pierwsza znana dokumentacja cykorii pochodzi z VI wieku p.n.e. w Grecji. W XIII wieku lekarz Leonardo da Vinci zilustrował, jak przygotować to gorzkie warzywo do spożycia. Da Vinicono opisał różne rodzaje cykorii rosnącej we Włoszech i Francji. Zidentyfikował również różne części rośliny cykorii; są to: korzeń, liście i kłos kwiatowy. Jednym ze sposobów przygotowania cykorii na zimno jest dodanie jej do mieszanych sałatek i zup. Jednak da Vinci zasugerował dodanie jej do innych potraw, takich jak gulasze mięsne i zapiekanki z bułką tartą, aby zwiększyć smak i wartości odżywcze.

Jak przyrządzić cykorię żeby nie była gorzka?

Co zrobić z cykorii?

Najczęściej spożywana forma cykorii jest przygotowywana na zimno w ciągu godziny od zebrania. Można ją przechowywać w szczelnym pojemniku w chłodnym, ciemnym miejscu przez okres do jednego tygodnia. Można ją również zamrozić na okres do sześciu miesięcy, ale po jednokrotnym zamrożeniu straci część swojego smaku i wartości odżywczych. Cykoria po zebraniu wygląda podobnie do mniszka lekarskiego; dzieje się tak dlatego, że obie wyrastają z tego samego systemu korzeniowego. Dlatego należy rozróżnić te dwa zioła po ich kolorach – mniszek jest biały lub żółty, natomiast cykoria jest zielona lub niebieska – w zależności od odmiany.

Gdzie kupić kawę z cykorii?

Cykoria na ciepło i zimno

Oprócz spożywania cykorii na zimno na surowo lub po ugotowaniu w ciągu godziny, można ją również konserwować poprzez suszenie w niskiej temperaturze przez siedem dni. Ponadto, można również kisić lub fermentować cykorię w ciągu dwunastu godzin od jej zebrania. Możesz też zamrozić cykorię na dwanaście godzin przed przyrządzeniem i podać ją z gałką lodów waniliowych lub mrożonego jogurtu. Zamrożenie zioła spowoduje, że stanie się ono kruche, ale zachowa swoje wartości odżywcze, pozwalając jednocześnie na stworzenie własnej wersji mrożonych smakołyków bez konieczności kupowania ich osobno!

Podsumowanie

Spostrzeżenia Da Vinicono dotyczące sposobu przygotowania i spożywania cykorii na zimno okazały się prawdziwe – to gorzkie warzywo smakuje wspaniale, gdy jest przygotowane według jego metody! Wiele osób uważa, że przygotowywanie cykorii sprawia, że stają się bardziej świadomi swojego zdrowia, ponieważ muszą jeść potrawy, które są jednocześnie odżywcze i smaczne. Z tego powodu sam Da Vinicono mógł spożywać to warzywo już w czasach Leonarda da Vinci!